Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej (ZDJĘCIA)

4 września 2014   Imprezy  Lubiewo     Komentarze: 0

2 września 1939 r. żołnierze 9. Dywizji Piechoty stoczyli zacięty bój z wojskami niemieckimi. Najwięcej osób zginęło w rejonie stacji kolejowej Klonowo. Po wojnie wszystkie odnalezione zwłoki poległych żołnierzy ekshumowano i pochowano w zbiorowej mogile. Spoczęli tu także żołnierze z terenu Bysławia, Suchej i Trutnowa. Ogółem w mogile zbiorowej spoczywa 75. żołnierzy Wojska Polskiego. W czasie ekshumacji udało się ustalić nazwiska 47. poległych.

1 września o godz. 11.00 przy Kwaterze Poległych Żołnierzy w Klonowie odbyły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Uroczystości rozpoczęły się od wspólnego odśpiewania Hymnu Państwowego w asyście pocztów sztandarowych Polskiego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych z Tucholi, wystawionego przez Harcerzy z Hufca ZHP w Tucholi, Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Bysławiu, Gimnazjum im. Ks. Piotra Sosnowskiego w Bysławiu i Zespołu Szkół im. Wojska Polskiego w Lubiewie.

Następnie ks. kanonik Roman Walkows odprawił nabożeństwo za poległych. Wójt gminy Lubiewo, wspominając poranek sprzed 75 laty wyraził swoją wdzięczność za obecność reprezentantów kombatantów z Janem Jaroszewskim na czele oraz Eugenii Wojewody – Stefaniuk z Gdyni – córki żołnierza, który poległ 2 września 1939r. i został pochowany właśnie w kwaterze w Klonowie. Podkreślił jak ważne, szczególnie obecnie gdy za naszymi granicami trwa wojna, znaczenie mają słów „Pokój nie jest dany raz na zawsze”. Dany nam pokój trzeba pielęgnować każdego dnia, byśmy nie musieli doświadczyć gehenny działań wojennych.

Chwili wzruszeń dostarczył zebranym Jan Jaroszewski, który w dniu wybuchu II wojny światowej miał 15 lat. Wspominał pierwsze dni wojny, ucieczkę na wschód i szybki powrót do Polski po wkroczeniu wojsk sowieckich. Jan Jaroszewski jest jednym z najstarszych kombatantów z terenu powiatu tucholskiego. W bieżącym roku ukończył 90 lat, a wspomnienia wojny są jak żywe. Za swoje zasługi i oddanie społeczne został Honorowym Obywatelem Tucholi.

Hołd poległym i wiązanki kwiatów złożyły delegacje:

Polskiego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych;

mieszkańców gminy Lubiewo reprezentowanych przez wójta Gminy Lubiewo Michała Skałeckiego i przewodniczącego rady gminy Lubiewo Józefa Pilarskiego;

więźniów politycznych z Tucholi;

Eugenia Wojewoda – Stefaniuk z Gdyni;

mieszkańców sołectwa Klonowo

uczniów oraz grona pedagogicznego Zespołu Szkół w Bysławiu;

uczniów oraz grona pedagogicznego Zespołu Szkół w Lubiewie;

Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Klonowie;

Ośrodka Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Zaciszu;

Zakładu Komunalnego w Lubiewie z siedzibą w Bysławiu;

Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Lubiewo;

Stowarzyszenia Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich w Lubiewie i zespołu Frantówki Bysławskie;

Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Lubiewie;

Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów koła nr 5.

Kolejnym punktem tej podniosłej uroczystości było odczytanie apelu poległych, którego ostatni fragment w brzmieniu „Do Was wołam! Rodacy i żołnierze polscy, którzy w 1939 roku stanęliście do walki w obronie Rzeczypospolitej. Marzenia, z którymi szliście do walki o niepodległość, dziś realizujemy my – Wasi dumni spadkobiercy. Kolejne pokolenia Polaków czerpią z Waszego etosu wzór patriotycznej postawy i oddania Ojczyźnie” winien być drogowskazem dla nas wszystkich Podczas uroczystości wystąpili uczniowie z Zespołu Szkół w Bysławiu oraz chór „Stokrotki”.

Źródło: UG Lubiewo (lubiewo.pl)

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

© 2025 Tucholanin.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by WordPress | Made by: jahudesign.pl
test