Władze Tucholi przesłały życzenia dla Rumunii z okazji Święta Narodowego
Burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski oraz przewodniczący Rady Miejskiej Tucholi Paweł Cieślewicz w piątek (30.11) w przededniu Święta Zjednoczenia Rumunii w imieniu mieszkańców gminy Tuchola oraz własnym przesłali do Ambasady Rumunii życzenia. Jak co roku, złożono także wiązankę kwiatów pod pomnikiem zmarłych jeńców rumuńskich w Rudzkim Moście.
Historia Rumunii w skrócie
Rumunia jest państwem położonym w południowo-wschodniej części Europy. Graniczy z Węgrami i Serbią na zachodzie, Bułgarią na południu wzdłuż Dunaju, oraz Ukrainą i Mołdawią na północy. Kraj ma także dostęp do Morza Czarnego. Stolicą oraz największym miastem Rumunii jest Bukareszt.
Kraj powstał na skutek unii personalnej, a następnie zjednoczenia Hospodarstwa Wołoskiego i Mołdawskiego, które miało miejsce po wojnie rosyjsko – tureckiej w 1877-1878 roku. W trzy lata później ogłoszono ją królestwem.
Sama nazwa kraju jest swego rodzaju ciekawostką, bo wywodzi się od słowa Roma- oznaczającego łaciński Rzym. W czasach imperium rzymskiego terytoria dzisiejszej Rumunii i Mołdawii zamieszkiwały plemiona Daków podbite przez Rzymian w II w .n.e. Lata administracji cesarstwa i pobyt legionów rzymskich na tych terenach spowodowały latynizację czy – inaczej- romanizację ludności na tych terenach. Język rumuński wywodzi się więc z tzw. łaciny ludowej i stanowi grupę językową jako język wschodnioromański (obok języków zachodnioromańskich (jak np. francuski, portugalski, hiszpański) , czy południoworomańskich (np. korsykański, sardyński).
W średniowieczu i czasach nowożytnych nie istniało pojęcie „Romania”. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego ziemie narodów mówiących językiem wschodnioromańskim zostały zagarnięty przez Węgry ( Siedmiogród- Transylwania, Banat i Wołoszczyzna) i Ruś Kijowską (Bukowina i Mołdawia).
Na niepodległość wybiły się w pewnym okresie jedynie Wołoszczyzna i Mołdawia, które stanowiły odrębne księstwa , które zmuszone były lawirować pomiędzy takimi potęgami jak Węgry, Rzeczpospospolita, Rosja czy Turcja. Ostatecznie oba księstwa stały się lennikami Turcji Ottomańskiej i skorzystały na jej słabnięciu w XIX wieku jednocząc się i tworząc w 1881 roku Królestwo Rumunii .
W 1812 r. część Mołdawii wydarła Turkom Rosja. Część ta- tzw. Besarabia- pozostała w rosyjskich granicach aż do upadku imperium Romanowów, a jej zróżnicowanie w stosunku do terytorium macierzystego narastało. Królestwo Rumunii wykorzystało jednak rosyjski zamęt rewolucyjny zagarniając w 1918 roku Besarabię, która pozostawała w jego granicach aż do roku 1940, kiedy to na powrót zagarnął je ZSSR tworząc Mołdawską Socjalistyczną Republikę Radziecką. Po rozpadzie ZSSR republika ta ogłosiła w 1991 roku niepodległość. Co ciekawe, 3 lata później odbyło się w Mołdawii referendum na rzecz przyłączenia do Rumunii. Jednak większość obywateli wypowiedziała się na ten temat negatywnie, dzięki czemu istnieją dziś w tej część Europy w zasadzie dwa państwa rumuńskie.
Rumunia zawsze była w bliskich związkach z Rosją, dlatego też stanęła po jej stronie w I wojnie światowej. Po wojnie, 1 grudnia 1918 roku proklamowano powstanie zjednoczonej Rumunii, na rzecz której Węgry straciły Siedmiogród i Banat. Na rozpadzie Austro – Węgier zyskała też Rumunia Bukowinę (jej część straciła następnie w 1940 roku na rzecz ZSRR. Dziś ta część Bukowiny stanowi terytorium niepodległej Ukrainy) . Proklamację usankcjonowano traktatem w Trianon.
Po II wojnie światowej, jako ex- koalicjant Niemiec, Rumunia została włączona w 1947 roku ( po detronizacji ostatniego króla Michała I) do bloku państw uzależnionych od ZSSR jako Rumuńska Republika Ludowa. Na fali przemian antykomunistycznych w Europie środkowo- wschodniej obalono w Rumunii w 1989 r. reżim despoty Nicolae Ceauşescu. Od 1996 roku Rumunia jest republiką demokratyczną o parlamentarno – gabinetowym systemie rządów. Od 2004 roku jest członkiem NATO, a od 2007 członkiem Unii Europejskiej.
Rumunia w chwili obecnej dzieli się na 421 okręgów, czyli judetów, oraz jedno miasto wydzielone – Bukareszt. Krainy historyczne Rumunii to: Wołoszczyzna, Mołdawia, Siedmiogród, Dobrudża i Banat. Obecnie krainy historyczne, a raczej ich symbole znajdują się na rumuńskim godle. Należy zaznaczyć, że Siedmiogród to znana chyba na całym świecie Transylwania.
Święto Narodowe
Rumunia obchodzi 1 grudnia swoje Święto Narodowe ustanowione w 1990 r. na pamiątkę zjednoczenia Rumunii w 1918 roku z trzech historycznych prowincji : Wołoszczyzny, Mołdawii i Transylwanii (Siedmiogrodu) w ramach jednego państwa narodowego.
Na podstawie wikipedia.org
Dodaj komentarz