Uczniowie tucholskiego LO na warsztatach „Sztuka wyboru” (WIDEO)
III edycja warsztatów „”Sztuka wyboru” – temat: „Nie kliknij w przestępstwo”.
Złota Żaba na festiwalu Camerimage, nagroda za zdjęcia na Gdynia Film Festival, ASC Spotlight Award przyznawana przez Amerykańskie Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych oraz wiele innych krajowych i międzynarodowych nagród za zdjęcia. Takimi oto osiągnięciami może poszczycić się Łukasz Żal. A my możemy poszczycić się tym, iż światowej sławy operator był jednym z wykładowców zakończonych właśnie warsztatów filmowych odbywających się w ramach programu Sztuka Wyboru. Obok autora zdjęć filmu „Ida”, polskiego kandydata do najbardziej znanej i popularnej nagrody światowej branży kinematograficznej – złotej statuetki Oscara, swoją obecnością zaszczycili uczestników warsztatów m.in. Arkadiusz Tomiak – autor zdjęć do takich filmów jak „Dziewczyna z szafy”, „Kariera Nikosia Dyzmy”, „Obława”, „Symetria” czy „Zróbmy sobie wnuka”, członek Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych i zdobywca kilkunastu czołowych polskich nagród filmowych m.in. Złotej Żaby Camerimage i kilku Orłów. Kolejną osobistością był Adam Bajerski – realizator zdjęć do reklam i seriali oraz zdobywca głównych nagród na festiwalach Cameimage i Złotych Lwów za filmy „Zmruż oczy” i „Sztuczki”. Nie zabrakło także Andrzeja Glacela mającego na koncie realizację zdjęć techniką seadicam w ponad stu produkcjach kinowych i telewizyjnych.
Podczas uroczystego otwarcia warsztatów III edycji programu Sztuka Wyboru pn. Nie kliknij w przestępstwo, które miało miejsce w dwa kolejne czwartkowe popołudnia (4 i 11 września br.), dla uczestników przygotowano w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy pokaz filmu pt. „Disconnect” w reżyserii Henry’ego Alex’a Rubin’a. Po seansie odbył się panel dyskusyjny wprowadzający uczestników w prewencyjną tematykę zagadnienia „Nie kliknij w przestępstwo”, który poprzedzony został odczytaniem listu od reżysera skierowanego wprost do młodzieży.
W trakcie drugiego dnia warsztatów uczestnicy brali udział w wykładach prowadzonych w czterech blokach tematycznych. Współpracujący z fundacją Tumult eksperci: Barbara Białowąs – reżyser znana z filmu „Big love” i Maciej Pisarek – doświadczony reżyser filmów dokumentalnych poprowadzili zajęcia z tworzenia dobrego scenariusza. Michał Dudziewicz – uznany reżyser, scenarzysta i dyrektor programowy festiwalu Camerimage oraz Roman Przylipiak – znany przede wszystkim jako reżyser teledysków czołowych polskich artystów przeprowadzili warsztaty z reżyserii, natomiast Feliks Novikov – doktorant specjalizujący się w tematyce zdjęć techniką steadicam oraz Łukasz Żal – wielokrotnie nagradzana polska nadzieja na zdobycie Oscara dzielili się swoją wiedzą i szerokim doświadczeniem z zakresu sztuki operatorskiej. Z kolei reprezentantki Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli – Krystyna Karpińska i Iwona Rostankowska udzielały merytorycznych rad dotyczących pisania konspektu lekcji.
Sobota przyniosła młodym filmowcom nie lada wyzwanie, gdyż właśnie w tym dniu miały miejsce zajęcia plenerowe. Młodzi filmowcy pod profesjonalnym okiem znanych i cenionych w branży filmowej fachowców ruszyli w miasto, aby „przelać na taśmę” swoje autorskie pomysły. Grupy prowadzone przez Adama Bajerskiego – laureata wielu nagród filmowych za najlepsze zdjęcia, Andrzeja Glacela – specjalisty steadicam-u, Arkadiusza Tomiaka – jednego z najbardziej doświadczonych operatorów w branży, a także znanych z poprzednich edycji Sztuki Wyboru Feliksa Novikov, Michała Zielińskiego i Marcelego Gawrysia, korzystając ze sprzyjającej aury i w otoczeniu zbierających się gapiów poznawały techniki sztuki reżyserskiej i operatorskiej, nierzadko uwieczniając w swych filmach urokliwe zakątki Bydgoszczy. Wieczorne zajęcia z technik montażu Tomasza Mączki stanowiły przysłowiową wisienkę na torcie.
Czwarty i ostatni dzień warsztatów dał uczestnikom szansę, aby przećwiczyć nabytą wiedzę. W świetnych humorach oraz przyjaznej atmosferze młodzi filmowcy montowali zarejestrowany w plenerze materiał. Inspiracją do pracy była nadesłana prosto z Hollywood wiadomość video, na której światowej sławy montażysta Michael Tronick, realizujący takie produkcje jak „Zapach kobiety”, „Pan i Pani Smith” czy zeszłorocznych „Agentów”, podzielił się swoimi refleksjami na temat zawodu montażysty i zachęcił uczestników do dalszej pracy.
Poza aspektem stricte filmowym, nie zabrakło również akcentu policyjnego. Funkcjonariusze Wydziału Prewencji kom. Marek Kolinski, st. asp. Adam Kumkowski i asp. sztab. Tomasz Trybuszewski przygotowali dla młodzieży debaty na temat oszustw internetowych oraz cyberprzemocy.
Niemałym przeżyciem dla uczestników zajęć była wizyta na policyjnej strzelnicy, gdzie podinsp. Tomasz Krajewski zaznajomił młodzież i opiekunów z elementami szkolenia TC3.
Wszystkim konkursowiczom, nie tylko uczestnikom warsztatów, życzymy powodzenia i owocnej pracy podczas tworzenia prac konkursowych, na które czekamy do 10 października br. „Grafikom” przypominamy, iż termin nadsyłania zgłoszeń i konkursowych projektów graficznych upływa 1 października br.
Film zrealizowany przez grupę Marcelego Gawrysia, w której znaleźli się Wanessa Łukaszewicz i Paulina Serowiecka z Tucholi.
Więcej przeczytasz na stronie projektu TUTAJ.
Źródło: KWP w Bydgoszczy (www.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl)
Dodaj komentarz