Tytus Wojnowicz w Tucholi

26 lipca 2014   Imprezy  Tuchola     Komentarze: 0

Drugi koncert IV Letniego Festiwalu Organowego.

Tym razem to prawdziwa gratka, do Tucholi przyjeżdża wybitny oboista Tytus Wojnowicz, na organach zagra Jan Bokszczanin.

Program koncertu:

Marc Antoine Charpentiere – Preludium z Te Deum

Johann Sebastian Bach – Fantazja i fuga g-moll /organy solo/

Johann Sebastian Bach – Sinfonia z kantaty nr 156

Alessando Marcello – Koncert d-moll /Allegro moderato, Adagio, Vivace/

Louis Lefebure-Wely – Scena pastoralna z odgłosami burzy /organy solo/

Heitor Villa-Lobos – Bachianas Brasileiras nr 5

Eric Satie – Gymnedie nr 1

Astor Piazzola – Tanti Anni Prima

Astor Piazzola – Oblivion

Noty biograficzne

Tytus Wojnowicz studiował grę na oboju w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Stanisława Malikowskiego (dyplom w 1990 r.). Studia kontynuował w Staatliche Hichschule für Musik w Freiburgu pod kierunkiem Heinza Holligera (dyplom w 1993 r.).

Jest laureatem konkursów wykonawczych: w 1990 roku zdobył I nagrodę na OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE OBOISTÓW we Włoszakowicach, a w 1993 roku – III nagrodę na ISLE OF WIGHT OBOE COMPETITION. Dwukrotnie był półfinalistą międzynarodowych konkursów obojowych: w 1995 roku w Tulonie i w 1996 roku w Nowym Jorku.

Koncertował w niemal wszystkich liczących się salach koncertowych Europy, m. in. w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Czechach, Słowacji, a także na Tajwanie, w Stanach Zjednoczonych (w tym w Carnegie Hall) oraz Azji i Afryce. Miał okazję występować wraz z Nigelem Kennedy w ramach trasy koncertowej „The Bach & Vivaldi Experience”. Od 1989 roku jest członkiem Warszawskiego Kwintetu Dętego DA CAMERA, z którym nagrał dwie płyty. Założył również i kieruje zespołem Ensemble De Narol. Jako solista i kameralista współpracuje z wieloma orkiestrami (m.in. Sinfonia Varsovia, Concerto Avenna, Sinfonietta Cracovia, Warszawska Opera Kameralna). Jednocześnie prowadzi aktywne życie pedagogiczne jako adiunkt w Akademii Muzycznej w Warszawie.

Dokonał licznych nagrań. W 1996 roku ukazał się jego debiutancki album zatytułowany „Tytus”, na którym znalazły się utwory klasyczne, współczesne i rozrywkowe, m.in. Johannesa Brahmsa, Fryderyka Chopina, Piotra Czajkowskiego, Niccolo Paganiniego i Piotra Rubika. Krążek ten uzyskał status potrójnej płyty platynowej oraz nominację do nagrody Fryderyków ’96. W 1997 roku wydał drugą płytę pt. „Ocalić od zapomnienia”, zawierającą instrumentalne wersje znanych przebojów polskich z lat 60., 70. i 80. W 1998 roku ukazała się trzecia płyta – „Christmas Time” – z nagraniami znanych polskich i światowych kolęd oraz utworów bożonarodzeniowych, a rok później czwarta – „Telemann – koncerty obojowe” – zawierająca przekrój twórczości Georga Philippa Telemanna. W 2000 roku wydane zostały kolejne dwie produkcje: „Fonogram” i „Koncerty obojowe J. S. Bacha”, w roku 2003 – „Tam Tam Project”, a w roku 2005 – „Ensemble de Narol”.

Jan Bokszczanin (ur. 1974, Astrachań, Rosja), organista, pedagog.

W 2000 roku ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Joachima Grubicha. W późniejszych latach był stypendystą doktoranckim w University of North Texas (USA), gdzie studiował pod kierunkiem prof. Jesse E. Eschbacha. Odbywał także zajęcia z Zespołu Kameralnego i Praktyki Gry Barokowej pod kierunkiem prof. Lenory McCroskey (studentki Gustava Leonhardta).

W roku 2006 uzyskał stopień doktora, a w 2013 doktora habilitowanego sztuki.

Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich profesorów jak: Guy Bovet (Szwajcaria), James David Christie (USA), Aleksander Fisejski (Rosja), Bernhard Hass (Niemcy), Zsigmont Szathmary (Węgry) oraz Harald Vogel (Niemcy).

Koncertuje w kraju i za granicą (Białoruś, Dania, Finlandia, Litwa, Mołdawia, Niemcy, Rosja, Rumunia oraz USA). Współpracuje z wieloma zespołami kameralnymi i orkiestrami, m.in. z Concerto Avenna, Camerata Vistula, Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, Państwową Akademicką Orkiestrą Symfoniczną Republiki Białoruskiej, Łomżyńską Orkiestrą Kameralną im. Witolda Lutosławskiego.

Jan Bokszczanin nagrał piętnaście płyt CD z muzyką organową dla wytwórni: Acte Prealable, DUX, Hi-Fi i Muzyka – ARMS Records, Zakłady Płytowe, oraz Musica Sacra Editio, PMA Records. Siedem z nich to płyty solowe, a kolejne pięć to płyty, w których jest liderem

i autorem koncepcji artystycznej. Jedna z nich otrzymała I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Multimediów – Niepokalanów 2000, a cztery inne były nominowane do nagrody „Fryderyki”.

Jan Bokszczanin jest autorem książki „Geneza i tradycje rosyjskiej muzyki organowej”, (Warszawa 2001), a także redaktorem kilku dodatków nutowych zamieszczonych w periodyku „Liturgia Sacra”. Pod jego redakcją w wydawnictwie „Polihymnia” w Lublinie ukazały się cztery zeszyty z utworami Mariana Sawy (2007, 2008).

W 2012 roku nakładem wydawnictwa POLIHYMNIA ukazała się monografia – „Główne tendencje rosyjskiej i radzieckiej muzyki organowej”.

Jest prezesem Stowarzyszenia ARS LIBERATA.

Wielu współczesnych kompozytorów pisało dla niego swoje utwory i aranżacje, m.in.: Marian Sawa, Adam Sławiński, Paweł Łukaszewski, Miłosz Bembinow, Dariusz Przybylski, Weronika Ratusińska, Krzysztof Herdzin, Ryszard Borowski. Marian Sawa dedykował mu osiem z jedenastu skomponowanych dla niego utworów.

Dokonał prawykonań blisko 40 utworów organowych. Połowa z nich to także prawykonania fonograficzne. Jan Bokszczanin jest dyrektorem artystycznym Festiwali Muzyki Organowej i Kameralnej: Legionowskiego, Praskiego (katedra Warszawsko-Praska), Ursynowskiego oraz kilku innych cykli koncertowych. Prowadził odczyty podczas międzynarodowych konferencji (m.in. w Moskwie – Akademia Muzyczna im. Gniesinnych, Witebsku, Lublinie – Forum im. Witolda Lutosławskiego, Łodzi oraz trzykrotnie w Kazimierzu Dolnym), kursy mistrzowskie (m.in. w Mińsku i Nowosybirsku). Brał także udział w obradach jury Międzynarodowego Konkursu „Young Organ Competition” w Moskwie (organizowane przez Akademicki College przy Moskiewskim Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego).

Jan Bokszczanin pełni funkcję adiunkta na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina (filia Białystok).

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

© 2024 Tucholanin.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by WordPress | Made by: jahudesign.pl
test