Tuchola gościła 18. Szopkę Bydgoską z Piratem (ZDJĘCIA)
W sobotni wieczór (11.01) sala widowiskowa Tucholskiego Ośrodka Kultury wypełniona po brzegi. Po raz pierwszy autorzy i odtwórcy Szopki Bydgoskiej ze swym spektaklem wyjechali poza Bydgoszcz i to akurat do Tucholi. Pojawienie się na scenie postaci bliżej znanych tucholskiej widowni wywoływało żywszą reakcję. Sympatię zaskarbiła artystka ludowa, która na potrzeby tucholskiego spektaklu „przeprowadziła się” do Gostycyna. Raz po raz pojawiała się na scenie wywołując salwy śmiechu i oklaski. Podobnie jak Pirat, któremu jak się okazało nie obce było uprawianie swego nikczemnego fachu nie tylko w Bydgoszczy ale również na Głęboczku czy na kanale Brdy w Fojutowie. Widzowie jednak z niecierpliwością oczekiwali pojawienia się tucholan Tadeusza Zwiefki i Andrzeja Kobiaka. Wejście na scenę wszystkich postaci zapowiadał autor Szopki Zdzisław Pruss. Przed występem Andrzeja Kobiaka pozwolił sobie na żart mówiąc, że ten prawdziwy niebawem pojawi się na scenie, na widowni zaś siedzi jego sobowtór.
Lekka, dowcipna formuła przedstawienia sprawiał, że widzowie bawili się wyśmienicie żywo reagując na znane utwory śpiewane do tekstów Zdzisława Prussa i oklaskując artystów.
Ci ostatni wydali się odwzajemniać te odczucia i nie wykluczyli przyjazdu za rok z 19. Szopką. Pytanie tylko czy autor zechce po raz kolejny przygotować teksty i nowy scenariusz? W jednym z wywiadów miał bowiem powiedzieć, że pełnoletniość Szopki to dobry moment, aby za tym zakończyć ich tworzenie. Miejmy nadzieję, że to nie była poważna zapowiedź odejścia od pomysłu corocznych Szopek Bydgoskich.
Wśród bohaterów masek znajdą się: senator RP Andrzej Kobiak, właściciel „Zawiszy” Radosław Osuch, aktor i podróżnik Mieczysław Franaszek, poseł na sejm RP Tomasz Latos, śpiewaczka operowa Małgorzata Ratajczak, organizator Festiwali Romów w Ciechocinku Don Vasyl, ksiądz i poeta Franciszek Kamecki, posłanka na sejm RP Anna Sobecka, przedsiębiorca Marek Gotowski, dyrektor Filharmonii Pomorskiej Eleonora Harendarska, poseł do Parlamentu Europejskiego Tadeusz Zwiefka.
Scenariusz i tekst: Zdzisław Pruss
Autor masek: Waldemar Zyśk
Kierownictwo muzyczne: Bogdan Cieisielski
Wykonawcy: Wanda Dolman-Rzyska, Barbara Kalinowska, Krzysztof Filasiński, Wiktor Murański, Eugeniusz Rzyski i Zdzisław Pruss
Muzycy:
Maciej Afanasjew – skrzypce
Bogdan Ciesielski – fortepian
Stefan Gołata – bas
Waldemar Matecki – perkusja
A produkcja Wojewodzki Ośrodek Kultury i Sztuki w Bydgoszczy