To już finał i ostatni koncert

19 sierpnia 2014   Imprezy  Tuchola     Komentarze: 0

W niedzielę zakończenie Letniego Festiwalu Organowego.

Zapraszamy na finałowy koncert tegorocznego Letniego Festiwalu Organowego. W najbliższą niedzielę (24.08) w kościele Bożego Ciała w Tucholi o godz. 19.00 wystąpią Chór Sceny Muzycznej Gdańsk, Beata Śnieg oraz Błażej Musiałczyk.

Przygotowany jest też bogaty program:

  1. G.F.Haendel – Alleluja z oratorium Mesjasz – org.
  2. O. Gjeilo – Ubi Caritas
  3. L. Jansson, arr. by G. Eriksson – To the Mothers in Brazil
  4. J. Neske – Pater Noster
  5. J.S.Bach – preludium chorałowe – Nun komm der Heiden Heiland – org.
  6. M. Tipett – Steal Away
  7. M. Tippett – Nobody Knows
  8. Arr. N. Luboff – Wade in the Water
  9. L.J.A. Lefebure – Wely – Bolero de Concert – org.
  10. V. Miskinis – Night
  11. J. Neske – Mironczarnia
  12. J. Lennon, Paul McCartney, arr. by M. Huff – Yesterday
  13. K. M. Prosnak – Wesele Sieradzkie
  14. J. Wasowski, oprac. A. Borzym – No i Jak Tu Nie Jechać

Obok kompozycji Haendla, Bacha znalazły się aranżacje nie do końca klasycznych (choć niektórzy mogą z tym polemizować) kompozycji Lennona i McCartneya (The Beatles) czy Wasowskiego. Już sam zestaw utworów zapowiada ciekawy koncert, na który warto przyjść.

Noty biograficzne

Chór Sceny Muzycznej Gdańsk to grupa entuzjastów wspólnego śpiewu oraz jeden z najmłodszych i najprężniej rozwijających się chórów w trójmieście. Zespół powstał w październiku 2010 roku, a w jego skład wchodzą studenci, uczniowie oraz młodzi ludzie czynni zawodowo, których połączyła pasja śpiewania.

Chór Sceny Muzycznej Gdańsk działa przy Scenie Muzycznej Gdańskiego Archipelagu Kultury, a jego dyrygentem oraz kierownikiem artystycznym jest Beata Śnieg, absolwentka, a dziś pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku, Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki, kierunku: Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej, specjalności: Dyrygentura Chóralna w klasie ad. dr hab. Aleksandry Grucza – Rogalskiej.

W repertuarze tego ponad 40osobowego chóru znajdują się liczne dzieła współczesnej muzyki rozrywkowej, świeckiej, sakralnej oraz ludowej. Okazjonalnie chór wykonuje także utwory ze starszych epok. Do bogatego repertuaru w okresie świątecznym dochodzą kolędy oraz pastorałki. Chór działa również jako oprawa muzyczna ważnych wydarzeń kulturalnych na terenie trójmiasta.

Chór Sceny Muzycznej Gdańsk jest także organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Współczesnej Muzyki Chóralnej Music Everywhere!

Pasja, wytrwała praca, jak również poszukiwanie głębi muzyki oraz dobrego brzmienia pod przewodnictwem dyrygentki ceniącej perfekcjonizm, w ostatnim czasie przyniosły chórowi wiele osiągnięć:

13 października 2012 laureat głogowskiego festiwalu Silesia Cantat.

27 października 2012 laureat IV Turnieju Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni, otrzymując I miejsce (nagrodę w „złotym paśmie”).

18 listopada 2012 I miejsce na XV Łódzkim Festiwalu Chóralnym Cantio Lodziensis w kategorii „muzyka rozrywkowa”, dodatkowo nagroda specjalna za wykonanie utworu łódzkiego kompozytora („Wesele Sieradzkie” Karola M. Prosnaka).

25 listopada 2012 I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Chórów im. św. Jana Bosko w Aleksandrowie Kujawskim, nagroda specjalna za wykonanie utworu salezjańskiego kompozytora („Ave Maria” Antoniego Chlondowskiego), zaś dyrygentka otrzymała Nagrodę dla Najlepszego Dyrygenta Konkursu.

19 stycznia 2013 podczas VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Chełmnie Grand Prix, Złote Pasmo oraz Nagroda dla Najlepszego Dyrygenta Konkursu.

11 maja 2013 Złote Pasmo na II Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Maryjnej „Ave Maria” w Chojnicach.

25 maja 2013 r. podwójny laureat podczas IX Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Mundus Cantat” w Sopocie i dwa Srebrne Dyplomy – w Kategorii Sakralnej oraz w Kategorii Świeckiej.

8 czerwca 2013 r. Złoty Dyplom na XXI Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie, a dyrygentka Beata Śnieg otrzymała Nagrodę Dla Najlepszego Dyrygenta Konkursu.

16 czerwca 2013 r. II Miejsce na Krakowskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Cracovia Cantans, w kategorii muzyki pop, gospel, spirituals i jazz.

25 października 2013 r. III Miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Varsovia Cantat w kategorii chórów mieszanych.

16 listopada 2013 r. I Miejsce, Grand Prix oraz Nagrodę Dla Najlepszego Dyrygenta Konkursu na II Ogólnopolskim Konkursie Chórów im. Jana Bosko w Aleksandrowie Kujawskim.

22 lutego 2014 r. I Miejsce na III Gdańskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Gdańsku.

27 kwietnia 2014 r. I Miejsce na IV Wrocławskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Vratislavia Sacra w kategorii muzyka sakralna – gospel, spirituals.

Beata Śnieg – absolwentka i pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku, Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki, kierunku: Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej, specjalności: Dyrygentura Chóralna w klasie ad. dr hab. Aleksandry Grucza – Rogalskiej. Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Nagrodzona na wielu festiwalach chóralnych Nagrodą dla Najlepszego Dyrygenta Konkursu, m.in. na I i II Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym im. Jana Bosko w Aleksandrowie Kujawskim, na VIII Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie oraz na XXI Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie. Wiceprezes Stowarzyszenia Music Everywhere. Dyrektor Artystyczny Ogólnopolskiego Festiwalu Współczesnej Muzyki Chóralnej Music Everywhere.

BEATA ŚNIEG - Letni Festiwal Organowy Tuchola Boże Ciało 2014Od 2009 do 2012 roku brała udział w wielu projektach muzycznych, współpracując z Cappellą Gedanensis jako sopranistka. W roku 2008 śpiewała w Chórze Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, a w latach 2009-2011 w Akademickim Chórze Uniwersytetu Gdańskiego. Od 2009 do 2011 roku prowadziła Scholę Dziecięco-Młodzieżową Tęcza przy Parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku. W roku 2010 założyła chór amatorski pod nazwą: Chór Sceny Muzycznej Gdańsk, działający oraz reprezentujący Gdański Archipelag Kultury. W latach 2011-2013, współprowadziła Chór Kameralny Kolektyw Wokalny. Od 2014 roku, prowadzi Chór Gdańskiej Akademii Seniora, działający przy Fundacji Forum, a także jest instruktorem wokalnym w zespole Inspirum, działającym jako środowisko muzycznego wsparcia dla Kościoła katolickiego w dziele ewangelizacji oraz duszpasterstwa.

Beata Śnieg, jako czynny oraz bierny uczestnik, brała udział w wielu warsztatach dyrygenckich, m.in.:

04. 2010 – Warsztaty Dyrygenckie, prowadzone przez Gary Gradena na Akademii Muzycznej W Gdańsku oraz w Bydgoszczy – Certificate Of Participation – Faculty of Choir Conducting and Music Education The Department of Voice Production and Training.

05. 2010 – Warsztaty Dyrygenckie Chopin na Wiele głosów, organizowane przez Katedrę Dyrygentury Chóralnej Akademii Muzycznej w Gdańsku.

03.2011 – Warsztaty dla Dyrygentów Szkół Muzycznych I stopnia, organizowane przez Akademię Muzyczną w Gdańsku.

03.2011 – Warsztaty Dyrygenckie na temat interpretacji muzyki chóralnej Claudio Monteverdiego, organizowane przez Akademię Muzyczną w Poznaniu.

04.2011 – Warsztaty dla Dyrygentów Chóralnych na temat intonacji chóralnej, organizowane przez Akademię Muzyczną w Bydgoszczy.

02.2012 – Warsztaty Dyrygenckie: Estońska muzyka chóralna, prowadzone przez Toomas’a Kaptena, organizowane przez Akademię Muzyczną w Gdańsku.

05.2012 – Warsztaty Dyrygenckie: Tradycyjna i współczesna japońska muzyka chóralna – rozwój chóralistyki po roku 1950, organizowane przez Akademię Muzyczną w Gdańsku.

10.2012 – Warsztaty pt. Schematy taneczne w muzyce latynoamerykańskiej poprowadzone przez prof. Fernando Gil Estrada z Uniwersytetu Guayaquil w Ekwadorze.

12.2012 – Warsztaty Dyrygenckie na temat użytkowania oraz wykonawstwa kolęd i pastorałek, organizowane przez Akademię Muzyczną w Krakowie.

02.2013 – Warsztaty Dyrygenckie, prowadzone przez Vitautas’a Miskinis’a na Akademii Muzycznej w Gdańsku.

02.2013 – Warsztaty dla Dyrygentów Szkół Muzycznych, organizowane przez Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

03.2013 – Ogólnopolskie Warsztaty Kształtowanie manualne technik wokalnych w śpiewie zespołowym, prowadzone przez prof. Jadwigę Gałęzką – Tritt, organizowane przez Akademię Muzyczną w Bydgoszczy.

03.2013 – Konferencja Naukowa i Warsztaty Dyrygenckie pt. Konteksty Sztuki Dyrygenckiej – Osobowość Dyrygenta, organizowane przez Akademię Muzyczną w Łodzi

03.2013 – I Ogólnopolskie Seminarium oraz Warsztaty Dyrygenckie Współczesnej Muzyki Chóralnej, organizowane przez Akademię Muzyczną w Gdańsku, prowadzone przez Bart’a Bouckart’a z Belgii.

08. 2013 oraz 03. 2014 – pięciodniowe Seminarium dla Dyrygentów Chóralnych podczas I i II Sesji Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego w Pawłowicach i Lusławicach.

28. 02. 2014 – Warsztaty metodyczne dla nauczycieli szkół muzycznych pt. Chóralne Abecadło, zorganizowanych przez Poznańską Szkołę Chóralną Jerzego Kurczewskiego, prowadzonych przez prof. Elżbietę Wtorkowską, mgr Teresę Nowak oraz prof. Krzysztofa Szydzisza.

19. 02. 2014 – Warsztaty Metodyczne pt. Chór Dziecięcy. Troska i duma dyrygenta, prowadzone przez dr Teresę Pabiańczyk oraz dr Michała Kozorysa, na Akademii Muzycznej w Gdańsku.

28. 04. 2014 – Seminarium dla Dyrygentów: Współczesna Muzyka Chóralna, prowadzone przez Erika Westberga z zespołem Erik Westberg Vocal Ensemble, na Akademii Muzycznej w Gdańsku.

20. 05. 2014 – Udział w Warsztatach Dyrygenckich pt. Psychologiczne aspekty wykonawstwa muzyki wokalno – instrumentalnej, na Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Beata Śnieg, jest również prowadzącą warsztaty oraz różnego rodzaju projekty muzyczne, m.i.n:

16. 02. 2013 – Prowadzenie warsztatów chóralnych, przygotowujących Chór Collegium Cantorum w Chełmnie do festiwalu chóralnego.

02. 05. 2013 – Prowadzenie warsztatów wokalnych, przygotowujących Scholę Alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach do festiwalu chóralnego.

7. 06. 2014 – Prowadzenie warsztatów z emisji głosu w Kameralnym Chórze Duc In Altum przy Parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gdyni.

9. 03. 2013 – 22. 05. 2013 – Przygotowanie Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz poprowadzenie Koncertu Benefisowego dla dyr. Jerzego Szarafińskiego z okazji jego 25lecia pracy w Dworze Artusa w Gdańsku.

Błażej Musiałczyk pochodzi z Sieradza. Na stałe związany z Gdańskiem, gdzie od 2006 roku pełni funkcję organisty Archikatedry Oliwskiej jak również prezentera znajdujących się tam, słynnych na całym świecie organów. Od 2010 roku pełni funkcję dyrygenta chóru Gdańskiego Seminarium Duchownego. Zajmuje się również działalnością pedagogiczną, prowadząc klasę organów w Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku – Wrzeszczu. Błażej Musiałczyk jest dyrektorem artystycznym Letniego Festiwalu Muzyki Organowej w Tucholi oraz prezesem Fundacji Centrum Rozwoju Sztuki.

Letni Festiwal Organowy Tuchola 04.08.2013-7Na stałe współpracuje ze znakomitym trębaczem – Pawłem Huliszem, z którym koncertuje na wielu festiwalach muzyki organowej i kameralnej, wykonując repertuar począwszy od muzyki renesansowej po współczesną.

Naukę gry na organach rozpoczął w Salezjanskim Liceum Muzycznym w Lutomiersku, kontynuującego tradycję słynnej szkoły organistowskiej w Przemyślu.

Studia rozpoczął w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Piotra Grajtera i prof, Radosława Marca. Naukę kontynuował w klasie organów prof. Romana Peruckiego w Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie w roku 2005 został laureatem III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej w Rumi. Uczelnie ukończył, uzyskując dyplom w roku 2008. W roku 2010 ukończył Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Umiejętności gry doskonalił na wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych przez wybitnych pedagogów  takich jak Olivier Latry, Peter van Dijk, Bruno Oberhammer, Wolfgang Deutsch, Jose Enrique Ayarra Jarne, Jaroslav Tuma, Julian Gembalski oraz Pierre Pincemaille i Wolfgang Seifen( improwizacja organowa). W roku 2006 wziął udział w nagraniu płyty „Wielkie organy Archikatedry w Gdańsku-Oliwie” która została nominowana do nagrody Fryderyka, a następnie uzyskała status złotej płyty. Posiada na swoim koncie nagrania dla radia i telewizji.

Koncertuje jako solista i kameralista.

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

© 2024 Tucholanin.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by WordPress | Made by: jahudesign.pl
test