Święto Konstytucji 3 Maja (ZDJĘCIA)

3 maja 2015   Tuchola     Komentarze: 0

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Po Dniu Flagi, w niedzielę (3.05) była druga okazja do zamanifestowania patriotyzmu. W Tucholi uroczystości zaczęły się uroczystą mszą świętą w kościele św. Jakuba. Uczestniczyli w niej księża ze wszystkich parafii tucholskich, przedstawiciele władz samorządowych, delegacje instytucji, szkół i mieszkańcy Tucholi. Kazanie wygłosił ksiądz dziekan Grzegorz Kielas, nawiązał do wielowiekowej tradycji kultu maryjnego w Polsce i ogromnej roli kultury chrześcijańskiej i historii nie tylko naszego kraju, ale całej Europy. Z niepokojem odniósł się do wszelkich przejawów jej deprecjonowania we współczesnym świecie. Podkreślił też doniosłe i ponadczasowe znaczenie Konstytucji 3 Maja dla Polski i Europy. Mówił też o dumie jakie powinniśmy czuć, jako naród, że właśnie w naszym kraju powstał pierwszy w Europie tak postępowy dokument, który stał się dla innych państw wzorem.

Uchwalenie w 1791 roku przez polski parlament drugiej (po Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej) ustawy zasadniczej, czyli konstytucji. Jak wspomniała w swoim przemówieniu burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski, „niedługo przyszło Polsce cieszyć się tą Konstytucją i wolnością”. Święto narodowe związane z tą konstytucją przywrócono dopiero po odzyskaniu przez kraj niepodległości w 1918 roku. Po II wojnie światowej władze komunistyczne zabroniły świętowania 3 Maja, próby tłumione były przez milicję. Aż w 1951 roku władze oficjalnie zniosły to święto. Przywrócono je dopiero w 1990 roku. Od 2007 roku jest to również święto narodowe Litwy. Konstytucja 3 Maja była bowiem ustawą zasadniczą „Obojga Narodów”, czyli właśnie Polski i Litwy.

Najświętszą Maryję czczono od początków polskiej państwowości. Najstarsza polska świątynia zbudowana w Gnieźnie za Mieszka I, podniesiona później do godności katedry jest dedykowana Maryi. Przykładem powszechnej czci dla Maryi za Piastów i Jagiellonów jest „Bogurodzica” – najstarsza polska pieśń religijna, która pełniła często rolę hymnu narodowego i którą śpiewało rycerstwo polskie pod Grunwaldem. „Bogurodzica” jest najstarszym dokumentem pisanym i śpiewanym polskiej maryjności pochodzącym już z XIII wieku. Kult Maryi jako szczególnej Opiekunki Królestwa i Korony Polskiej, datuje się co najmniej od lwowskich Ślubów Jana Kazimierza w 1656 r. Tego roku 1 kwietnia król Jan Kazimierz złożył w katedrze lwowskiej przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej uroczyste śluby i ogłosił Maryję Królową Polski.

Szczególne związanie kultu Maryi, Królowej Korony Polskiej, z Jasną Górą nastąpiło 8 września 1717 r., kiedy to dokonano koronacji jasnogórskiego obrazu, co uznano za koronację Maryi na Królową Polski.

Smutna dla Tucholi prawda jest taka, że i tym razem chętnych do udziału w uroczystościach nie wyło wielu. Coraz lepiej radzimy sobie z definiowaniem patriotyzmu, oddzielaniem go od obecnej sytuacji politycznej. Nie nauczyliśmy się jeszcze manifestowania naszego patriotyzmu. Cały czas mamy w głowie pochody pierwszomajowe? Przemarsze przed trybuną z pierwszym sekretarzem PZPR? A może chcielibyśmy takich defilad jak w USA? Wszystko przed nami. Póki co na Placu Wolności, pod pomnikiem Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej więcej było oficjalnych delegacji niż „zwykłych” obywateli.

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

© 2024 Tucholanin.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by WordPress | Made by: jahudesign.pl
test