Spotkanie z Krzysztofem Skibą – liderem zespołu Big Cyc

3 września 2019   Tuchola     Komentarze: 0

Krzysztof Skiba to nietuzinkowa postać polskiego showbiznesu, opozycjonista w czasach PRL-u, dziennikarz, pisarz, muzyk, komentator świata polityki. Można go lubić bądź nie. Jedno jest pewne, niewiele jest osób, które nie wiedzą kto to jest Skiba.

Dom Nurtów Artystycznych (DNA) organizuje druga edycję „Poczytalni” (kreatywnej poczekalni) w sobotę od godz. 9.00 na rynku w Tucholi. Jej gościem specjalnym będzie lider grupy Big Cyc. Przyjeżdża ze swoją autobiografią o prowokacyjnym tytule: „Skiba. Ciągle na wolności”. Chcesz spotkać się z nim oko w oko? Przyjdź na tucholski rynek w sobotę (7.09) na godz. 11.00.

„Skiba. Ciągle na wolności
Autobiografia łobuza”

Krzysztof Skiba w swojej autobiografii rozśmiesza, edukuje i puszcza oko do czytelnika, a przede wszystkim zabiera nas w niezwykłą podróż na backstage swojego życia. Opowiada o udanym dzieciństwie, działalności konspiracyjnej, więzieniu, do którego trafił w latach 80., kulisach działalności Big Cyca i polskiego show-biznesu czy powstawaniu legendarnego Lalamido.

Jest rozrywkowo i politycznie. Latają kamienie i ulotki. Unosi się gaz nad niespokojnymi ulicami i na scenie podczas koncertu. Tysiące ludzi skanduje hasła na demonstracji przeciwko władzy, ale też świetnie bawią się, śpiewając przeboje Big Cyca.

Autobiografię łobuza czytajcie, jak chcecie, od początku, od środka lub wspak, bo kolejne rozdziały są jak puzzle, które ktoś porozrzucał na nie zawsze miękkim dywanie rock and rolla.

Skiba to człowiek niepokorny, wyłamujący się wszelkim stereotypom. Jaki jest naprawdę?

Skiba lśni jak brylant. Jego talent jest wyczuwalny jak zapach perfum.
Hanna Bakuła

Skiba? Nawet inteligentny. Szkoda, że taki brzydki.
Andrzej Grabowski

Krzysiek, podobnie jak ja, spełnia rolę głupka wioskowego. Zawsze można liczyć, że powie coś, co jest nie do końca poprawne polityczne, ale co trzeba powiedzieć. I za to go lubię – nie pęka po prostu.
Tymon Tymański

Skiba z najbardziej dojrzałego młodzieńca, jakiego znałem, stał się najmniej dorosłym dorosłym, jakiego znam.
Michał Ogórek

Wielki szacunek dla Skiby, bo świetnie łapie te wszystkie historie, które są wokół nas. Big Cyc to nie jest skandalizująca kapela, oni tylko śpiewają o naszych wadach.
Jerzy Owsiak

Wkład Skiby w rozwój poezji punkowej był mi zawsze drogowskazem – to on pomógł mi ostatecznie porzucić mroczny nylon na rzecz progresywnego techno polo. Dziękuję Ci za to, Krzysztofie.
Piotr Bukartyk

To energetycznie radykalna fuzja Terminatora, Zorro i Antka Boryny. Skiba jest jak Krzysztof Ibisz wiecznie młody i jak Lenin wiecznie żywy.
Paweł „Koñjo” Konnak 

Fenomen i jednocześnie paradoks Skiby: w sprytnym przebraniu niskiego, łysiejącego grubaska funkcjonuje jedna z bardziej kolorowych postaci rodzimego show-biznesu. A zdecydowana większość rodzimego show-biznesu działa dokładnie odwrotnie.
Tomasz Jachimek

Chcesz, żeby w twoim programie było kolorowo i wyraziście, a może nawet po bandzie – zaproś Skibę. Sukces gwarantowany.
Maciej Orłoś

„Skiba. Ciągle na wolności” zaskakuje, wzrusza, ale też prowokuje, pokazując, że sztuka nie ma granic, a wolność, również artystyczna, jest jedną z najważniejszych zdobyczy naszej cywilizacji.

Plakat_Poczytalnia_KSkiba

Biografia Krzysztofa Sliby

Satyryk, felietonista, showman, radiowiec, wokalista rockowy, autor tekstów piosenek (m.in. Makumba, Dres, Świat według Kiepskich, Berlin Zachodni). Od ponad 30 lat występuje z zespołem Big Cyc, z którym nagrał 18 płyt (łączny nakład sprzedanych płyt to ponad 2 mln egzemplarzy) i z którym wystąpił na ponad trzech tysiącach koncertów.

W latach 80. organizator antysystemowych happeningów Pomarańczowej Alternatywy i działacz podziemnych ugrupowań antykomunistycznych (Ruch Społeczeństwa Alternatywnego, Ruch „Wolność i Pokój”). W 2013 roku odznaczony przez prezydenta RP (na wniosek IPN) krzyżem „Wolności i Solidarności”.

Wraz z zespołem wielokrotnie otrzymywał Złote i Platynowe Płyty. W 1990 otrzymał tytuł „najlepszego autora tekstów piosenek”. W 2006 roku zaliczony przez tygodnik Polityka do grupy 10 najlepszych showmanów w Polsce. Wystąpił w pond 600 programach telewizyjnych. Po 1989 roku prowadził wiele programów rozrywkowych w TVP2 i telewizji Polsat (m.in. Lalamido, Podróże z żartem, Uwaga Hotel, Mini Szansa). Dubbingował filmy komediowe i podkładał głosy do gier komputerowych (m.in. Fallout 3). Przez lata publikował felietony w pismach takich jak CKM, Gazeta Wyborcza czy tygodnik Wprost.

Opublikował kilka książek m.in. zbiór felietonów „Skibą w Mur” (Wydawnictwo Zysk 2006), zbiór opowiadań satyrycznych „Opowiadania podwodne” (Wydawnictwo Zysk 2009) i książki o czasach PRL pt. „Artyści, wariaci, anarchiści” (Wydawnictwo NCK 2010) i „Komisariat naszym domem. Pomarańczowa historia” (Wydawnictwo NCK 2015).

Prezentował swoje satyryczne felietony m.in. na antenie radiowej Jedynki, Radia Wawa i AntyRadia.

W listopadzie 2018 nakładem wydawnictwa SQN z Krakowa ukazała się jego biografia pt. „Skiba ciągle na wolności. Autobiografia łobuza”.

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

© 2024 Tucholanin.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by WordPress | Made by: jahudesign.pl
test