Razem bezpieczniej – PCPR podsumowało akcję
19 grudnia 2017 roku w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Tucholi odbyło się podsumowanie projektu w ramach rządowego Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017” (2017 r.) pod nazwą „Powiat Tucholski zagrożenia widzi, na nie reaguje, przeciwdziała i społeczeństwo edukuje”.
Kierownik PCPR w Tucholi – Anna Toby w formie prezentacji przedstawiła informacje o działaniach, które zostały przeprowadzone w ramach projektu w 2017 roku:
- Spotkania redaktorów strony internetowej www.cyberspoko.pl
- Ćwiczenia współdziałania służb ratowniczych i porządkowych
- Komkurs na logo strony www.cyberspoko.pl
- Zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej
- Konkurs plastyczny „Czad i ogień – budź czujność”
- Konkurs na piosenkę „Numer alarmowy 112”
- Powiatowy Piknik Bezpieczeństwa
- Spotkania edukacyjne dla osób starszych i niepełnosprawnych
- Zakup 2 przenośnych radarowych wyświetlaczy prędkości
- Spotkania edukacyjne dla Rodziców
- Zakup kompletu dziennych i nocnych alkogogli oraz narkogogli
- Organizacja IV Powiatowej Interdyscyplinarnej Konferencji „Widzimy, reagujemy, przeciwdziałamy”
- Zakup materiałów promocyjnych
- Konkurs na 10 minutrowy happening
- Akcje profilaktyczne w szkołach przeprowadzane na terenie powiatu tucholskiego
- Zakup symulatora dachowania i symulatora zderzeń
- Organizacja Pikników Bezpieczeństwa
- Przedstawienie happeningów w parafiach powiatu tucholskiego.
Mł. asp. Sylwester Suchomski – zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KPP w Tucholi zaprezentował efekty funkcjonowania miernika prędkości, który mierzył prędkość pojazdów w Stobnie i Śliwicach. Mierniki posiadają funkcję archiwizacji danych, które są poddawane analizie. Uzyskane dane zaskoczyły osoby uczestniczące w podsumowaniu. Wskazują na to, że samo umieszczenie mierników spowodowało obniżenie średniej prędkości w tych miejscowościach. Ponadto wskazało mundurowym czas i skalę przekroczeń prędkości, co umożliwi egzekwowanie przez kierujących przestrzegania ograniczeń. Do tej pory przekroczenia prędkości nie wiązały się z konsekwencjami, gdyż była to akcja edukacyjna. Jednak, jeżeli takie przekroczenia zostaną zarejestrowane przez policjantów, ich sprawcy muszą liczyć się z nałożeniem na nich mandatów. Obecnie mierniki zbierają dane w miejscowościach Cekcynek i Żalno.
Program, który powstał jest z pewnością przedsięwzięciem, które poprzez swój profilaktyczny charakter, wpłynął na większą świadomość młodych ludzi, a to bez wątpienia przełoży się na poprawę ich bezpieczeństwa. Zakupiony sprzęt będzie wykorzystywany w akcjach edukacyjnych przeprowadzanych w kolejnych latach.
W uroczystości udział wzięli: nadkom. Małgorzata Brola – naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, podkom. Adam Kumkowski – specjalista Zespołu ds. Nieletnich i Patologii, Wydział Prewencji KWP w Bydgoszczy, Magdalena Wysocka – Brunka – zastępca Kierownika Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Bydgoszczy, Paweł Wygonowski, Szymon Borkowski – pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, Zarząd Powiatu Tucholskiego, nadkom. Wiesław Gapa – Komendant Powiatowy Policji w Tucholi, podkom. Marcin Szulczyk – zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Tucholi, mł. asp. Sylwester Suchomski – zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KPP w Tucholi, st. bryg. mgr inż. Dariusz Goźliński – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Tucholi, mł. bryg. mgr Arkadiusz Kroll – zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Tucholi, st. ogn. Dorota Stachowicz – dyżurny Stanowiska Kierowania KP PSP w Tucholi, asp. Iwona Wize – Liegmann – dyżurny Operacyjny KP PSP w Tucholi, Dyrektorzy Szkół, przedstawiciele jednostek organizacyjnych powiatu, przedstawiciele Zarządzania Kryzysowego z poszczególnych gmin.
Dodaj komentarz