Przywróceni pamięci. Mieszkańcy parafii Raciąż na dawnej fotografii
30 stycznia w Muzeum Borów Tucholskich otwarta została wystawa „Przywróceni pamięci. Mieszkańcy Parafii Raciąż na dawnej fotografii”. Wystawę przygotowaną przez Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Raciąż otworzyli Irena i Jerzy Szwankowscy wraz z Wiolettą Chabowską pracownikiem muzeum.
Prezentowane prace to zdjęcia gromadzone i katalogowane od 2013 roku, przedstawiające osoby, wydarzenia i miejsca związane z Parafią Raciąż. Z każdą planszą, z każdym zdjęciem związana jest pewna historia. Podczas otwarcia wystawy niejedną taka opowieść można było usłyszeć.
O samej wystawie
W 2013 r. Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Raciąż zapoczątkowało serię wystaw starej fotografii w ramach pielęgnowania dziedzictwa kulturowego najbliższej okolicy. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Kolejne osoby dostarczyły fotografie – pamiątki rodzinne. Rozszerzał się też zasięg terytorialny, obejmując z czasem całą parafię Raciąż, a także zakres tematyczny – oprócz fotografii, archiwalne dokumenty. Łącznie do 2017 r. odbyło się pięć wystaw:
- 2013 r. – Wspomnienia zatrzymane przez kadr (1).
- 2014 r. – Wspomnienia zatrzymane przez kadr (2).
- 2015 r. – Od kołyski po grób.
- 2016 r. – Przywróceni pamięci. Mieszkańcy parafii Raciąż na dawnej fotografii.
- 2017 r. – Raciąskie losy w obrazie i dokumencie.
Fotografie, po wystawieniu w Szkole Podstawowej w Raciążu prezentowane były m.in. w Bibliotece w Raciążu, Urzędzie Miejskim w Tucholi. Zapoznał się z nimi z wielką uwagą biskup pelpliński Ryszard Kasyna podczas wizytacji parafii Raciąż. Prezentowano je także na konferencji organizowanej przez Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy pod tytułem „Duża i Mała Ojczyzna w 100-lecie odzyskania niepodległości”. Zebrane fotografie posłużyły jako materiał ilustracyjny w książkach wydanych przez Stowarzyszenie oraz Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy.
W sumie, w ramach wspomnianych pięciu wystaw, zebrano około pół tysiąca archiwalnych fotografii i kopii dokumentów ilustrujących życie codzienne mieszkańców Raciąża i miejscowości sołeckich oraz parafialnych. Są one ważnym nośnikiem pamięci historycznej i dzięki ich zgromadzeniu, skopiowaniu i skatalogowaniu, uchronione zostały od zapomnienia, a nawet zniszczenia – ku pożytkowi potomnych.
W uroczystym otwarciu wystawy uczestniczyli: Członek Zarządu Powiatu Tucholskiego Waldemar Kierzkowski, radne Rady Miejskiej w Tucholi Barbara Grontkowska i Renata Madej, prof. dr hab. Włodzimierz Jastrzębski, dr Paweł Redlarski, członkowie stowarzyszenia, mieszkańcy parafii Raciąż, osoby, które udostępniły zdjęcia.
Wystawę w Muzeum Borów Tucholskich można oglądać do końca lutego.
Serdecznie zapraszamy!
Źródło: Muzeum Borów Tucholskich
Dodaj komentarz