Promocja „Pamiętników” Marii i Leona Janta – Połczyńskich
W (23.09). odbyło się spotkanie promujące „Pamiętnki” Marii z Komierowskich i Leona Janta-Połczyńskich.
W części promującej książkę głos zabrały osoby, które naukowo opracowały pamiętniki przez lata przechowywane przez dr Teresę Tyszkiewicz z Poznania. Prof. Włodzimierz Jastrzębski mówił o tym, kiedy zrodziła się myśl opracowania pamiętników oraz poruszył sprawę stworzenia izby pamięci dotyczącej rodziny Janta-Połczyńskich. Z kolei dr Jerzy Szwankowski poruszył kwestię kilku rozbieżnych informacji związanych z tą rodziną i ich majątkiem, które dzięki naukowemu opracowywaniu pamiętników udało się wyjaśnić.
W drugiej części spotkania głos zabrał Michał Folega, który wygłosił referat pt. Obywatel świata Aleksander Janta-Połczyński prozaik, poeta, dziennikarz, publicysta, w którym przybliżył postać Zacnego Polaka, który spędzając swoje życie na emigracji działał na rzecz Polski i Polonii. Całość była przeplatana fragmentami poezji i reportaży Aleksandra Janty, a tło stanowiła prezentacja multimedialna o „obywatelu świata”. Na zakończenie widzowie mogli obejrzeć film z setnych urodzin pani Walentyny Janta-Połczyńskiej zony Aleksandra Janty, mieszkającej w Nowym Jorku.
Na promocję książki przybyli, m.in. Jan Wyrowiński wicemarszałek Senatu RP, Andrzej Kobiak senator RP, Tadeusz Kowalski burmistrz Tucholi. Licznie przybyła także rodzina Marii i Leona Janta-Połczyńskich wśród nich wnukowie Teresa Tyszkiewicz, Stanisław Tyszkiewicz i prawnuk Andrzej Beahr. Z rodziny obecni byli także Lucyna Perepeczko wnuczka Lucyny Janta – Połczyńskiej siostry Leona, Maria Bolewska prawnuczka Władysława Janty-Połczyńskiego, Elżbieta Tarnowska i Magdalena Wendl córki Krystyny Janta-Połczyńskiej siostry Aleksandra Janty, Józef i Bogdan Janta-Połczyńscy synowie Marii z Kurnatowskich i Romana Janta – Połczyńskich oraz Maria i Mariusz Maślańczyńscy potomkowie rodziny Juraszów.
Organizatorami tego wydarzenia były Miejska Biblioteka Publiczna w Tucholi i Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy we współpracy z Michałem Folegą.
Tekst: Paweł Redlarski
Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Tucholi
Dodaj komentarz