Pola Nadziei po raz trzeci w Tucholi
To już trzeci raz Hospicjum im. św. Małgorzaty w Tucholi zaprasza na akcję pod nazwą Pola Nadziei w sobotę (20.10) o godz. 11.00 na Placu Wolności.
Pola Nadziei to organizowana od 15 lat kampania zbierania funduszy na rzecz opieki dla osób terminalnie chorych. W Polsce zapoczątkowało akcję w 1981 roku Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” w Krakowie. Od 2003 roku program Pól Nadziei jest również realizowany przez hospicja w wielu miastach Polski. W tym roku włączyło się 47 hospicjów z 36 miast Polski. Każde z Hospicjów realizuje program na swoim terenie, pozyskując środki na własną działalność, z zachowaniem ustalonych w Krakowie zasad. Głównym punktem programu jest zawsze sadzenie żonkili lub rozdawanie sadzonek tych kwiatów. Żonkil jest międzynarodowym symbolem nadziei jaka możemy dać ludziom cierpiącym i terminalnie chorym.
Historia
Pola Nadziei są programem, który został stworzony przez Organizację Charytatywną Marie Curie Cancer Care w Wielkiej Brytanii. Ideą programu jest pozyskiwanie funduszy na utrzymanie hospicjów w Wielkiej Brytanii, a także edukacja i uwrażliwienie społeczeństwa na los terminalnie chorego człowieka. W 1998 roku Organizacja MCCC w Edynburgu obchodziła swoje 50-lecie. Przygotowując się do obchodów tej uroczystości mając za patronkę Marię Skłodowską Curie postanowiła zapoznać ze swoją pracą jedno z polskich hospicjów. Kraków jest miastem bliźniaczym z Edynburgiem, zatem Kraków został wybrany, jako miejsce polskiej edycji „Pól Nadziei”. Beneficjentem programu zostało Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum”. Wiosną 1998 roku w parkach krakowskich zakwitły pierwsze polskie „pola nadziei”. 350 tys. żonkilowych cebulek oraz niezbędną do przeprowadzenia akcji pomoc i wiedzę przekazała Organizacja MCCC.
(na podstawie www.polanadzei.pl)
1 komentarz