Lekcja historii regionalnej o Klemensie Rzendkowskim
W piątek (5.02) Miejska Biblioteka Publiczna w Tucholi zorganizowała, we współpracy z Zespołem Szkół Ogólnokształcących w Tucholi, kolejną lekcję historii regionalnej. Tym razem poświęconą Klemensowi Rzendkowskiemu – pierwszemu komisarycznemu burmistrzowi Tucholi, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Z inicjatywą zorganizowania tego spotkania wyszedł burmistrz Tadeusz Kowalski, który po spotkaniu z rodziną zaproponował przygotowanie lekcji na temat swojego poprzednika.
Na spotkanie z historią regionalną przyjechały z Bydgoszczy wnuczki Klemensa Rzendkowskiego – Renata Iłowska i Urszula Fryzowska z mężem. Obecni byli też przedstawiciele władz samorządowych, mieszkańcy oraz uczniowie tucholskich szkół.
Wiersz Aleksandra Janty-Połczyńskiego „Język polski” w interpretacji Klaudii Karpus rozpoczął całe wydarzenie, które nawiązywało do 96. rocznicy powrotu Tucholi do Macierzy – 29 stycznia 1920 r. Właśnie do wydarzeń z tamtych lat nawiązywały dwa referaty odczytane przez uczniów tucholskiego Nowodworka. Konrad Mówiński i Bartosz Paluszkiewicz mówili nt. „Sytuacji społeczno-politycznej mieszkańców Tucholi w latach 1860-1933”, a Damian Januszewski w referacie „Rok 1920. Powrót Tucholi do Macierzy”, w szerszym kontekście historycznym przybliżył zgromadzonym wydarzenia, do których doszło w styczniu 1920 r. w Tucholi. Po wygłoszonych referatach zebrani usłyszeli kolejny wiersz patrona biblioteki Aleksandra Janty-Połczyńskiego pt. „O dokonywaniu pomiarów”. Następnie referat o Klemensie Rzendkowskim pierwszym komisarycznym burmistrzu Tucholi wygłosił pracownik naszej biblioteki Paweł Redlarski.
Na zakończenie głos zabrał Tadeusz Kowalski, który podziękował wnuczkom pierwszego komisarycznego burmistrza Tucholi za przypomnienie postaci dziadka. Renata Iłowska oraz Urszula Fryzowska podzieliły się swoimi wrażeniami i wspomnieniami rodzinnymi. W podziękowaniu przekazały na ręce Hanny Szramki – dyrektora biblioteki, dwie publikacje książkowe z pamiątkowymi dedykacjami: „Bydgoszcz między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918-1939”, „Bydgoszcz. Woda lustrem miasta”.
Więcej zdjęć TUTAJ.
Źródło: MBP Tuchola, zdjęcia: MBP Tuchola
Dodaj komentarz