Koncert na trąbkę i organy
Tucholanin Michał Tyrański wystąpi na Letnim Festiwalu Organowym.
Tym razem w ramach festiwalu usłyszymy dwóch muzyków: pochodzącego z Tucholi Michała Tyrańskiego (trąbka piccolo, flugelhorn) oraz Roberta Kuleszę (organy). Koncert, tradycyjnie, rozpoczyna się po niedzielnej mszy świętej (godz. 19.00) w kościele Bożego Ciała w Tucholi.
Program koncertu:
- Marc – Antoine Charpentier – Preludium z Te Deum,
- Jerzy Fryderyk Haendel – II Suita D-dur – Muzyka na wodzie,
- Jan Sebastian Bach – Chorał – Nun komm der heiden heiland,
- Henry Purcell – Sonata D-dur,
- Jan Sebastian Bach – Chorał Wachet auf, ruft uns die Stimme,
- Jeremiah Clarke – Prince of Denmark’s March,
- Jan Sebastian Bach – Fantazja i Fuga c-moll,
- Jan Sebastian Bach/ Ch. Gounod – Ave Maria,
- Jan Sebastian Bach – Jesus, bleibet meine Freude,
- Jan Sebastian Bach – Aria na strunie G z Suity D-dur,
- Gordon Young – Toccata c – moll,
- Jeremiah Clarke – Trumpet tune.
Noty biograficzne.
MICHAŁ TYRAŃSKI
W 2012 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie trąbki prof. Romana Grynia. Dwa lata później ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie trąbki naturalnej mgr Tomasza Ślusarczyka.
Swoje umiejętności gry na trąbce doskonalił na wielu kursach muzycznych u wybitnych pedagogów takich jak Konradin Groth, Wolfgang Bauer, Tomasz Ślusarczyk, Johann Plietzch, Paul Archibald, Andrew Balio, Richard Giangiulio, Alex Jokiipi, Gabriele Cassone.
Jest laureatem wielu konkursów muzycznych w tym pierwszego miejsca na Międzynarodowym Konkursie dla Trębaczy w kategorii otwartej w Tarnopolu (Ukraina 2010r.), pierwszego miejsca na VI Ogólnopolskim Festiwalu Trębaczy w konkursie solistów w kategorii otwartej, trzeciego miejsca w konkursie studiów orkiestrowych, który odbył się w Kaliszu w 2011 roku oraz pierwszego miejsca na IX Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych w kategorii otwartej, solistów w Brnie w 2013 roku.
Od 2008 roku jest solistą Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, a od 2012 roku współpracuje z Filharmonią Warmińsko-Mazurską w Olsztynie. W 2014 roku, również jako solista, rozpoczął współpracę z Polską Filharmonią Bałtycką. Od 2010 roku jest muzykiem Polskiej Orkiestry XVIII wieku, na stałe współpracującej z Paulem Eswoodem, wybitnym angielskim kontratenorem. Jako muzyk orkiestrowy współpracuje z orkiestrą Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Capellą Bydgostiensis, Sinfonia Nordica, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Orkiestrą Symfoników Gdańskich, Zespołem Muzyki Dawnej La Tempesta, Arte dei Suonatori oraz Wrocławską Orkiestrą Barokową.
Brał udział w licznych nagraniach, w tym między innymi z zespołem muzyki dawnej „Arte dei Suonatori” dla wydawnictwa BIS.
Robert Kulesza
Urodził się w 1984 roku w Zambrowie. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 11 lat w Państwowej Szkole w Zambrowie. Następnie podjął naukę w Salezjańskim Liceum Muzycznym w Lutomiersku, placówce kształcącej młodych organistów, którą ukończył z wyróżnieniem w 2003 r. We wrześniu 2008 r. ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie organów (dyplom mgr.). Od IV roku studiów rozszerzył profil o drugą specjalizację – klawesyn (dyplom mgr. w 2011r.).
Brał czynny udział w wielu kursach mistrzowskich (min. Pierre Pincemaille, John Butt, Guy Bovet, Julia Brown, Elżbieta Stefańska, Marek Toporowski) i w konkursach organowych.
Koncertuje w wielu miastach Polski. Ma na swoim koncie występy z orkiestrą Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Był członkiem Zespołu Muzyki Dawnej Illo Tempore. Współpracował z bydgoskimi mediami: prasą katolicką i TV Bydgoszcz. Dokonał nagrań dla radia PLUS. Jest pomysłodawcą, organizatorem i dyrektorem artystycznym Zambrowskiego Festiwalu Organowego (od 2009 roku do dziś). W podziękowaniu za organizację tegoż festiwalu w roku 2011 został uhonorowany Perłowym Pegazem – nagrodą Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury. Od sierpnia 2007 r. pełnił funkcję organisty w kościele oo. Jezuitów w Bydgoszczy. W latach 2011 – 2012 był również (równolegle) organistą w kościele o. Franciszkanów w Bydgoszczy. Następnie podjął pracę na stanowisku organisty Bazyliki mniejszej w Koronowie (diec. pelplińska). Od roku 2007 do 2012 prowadził klasę organów w Studium Organistowskim Diecezji Bydgoskiej i pracował w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej, gdzie uczył kleryków sztuki organowej oraz zasad muzyki. Obecnie (od sierpnia 2012) pełni funkcję tytularnego organisty katedry łomżyńskiej. Jest również wykładowcą Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Łomży. W 2014 roku utworzył zespół wokalny „Vox Humana”, który zwyciężył w VII Festiwalu Pieśni Maryjnych w Wąsewie.
Dodaj komentarz