Koncert finałowy Letniego Festiwalu Organowego

23 sierpnia 2016   Tuchola     Komentarze: 0

Cztery pory roku Vivaldiego na pożegnanie lata.

Ostatni koncert Festiwalu odbędzie się w najbliższa niedzielę w kościele Bożego Ciała w Tucholi. I na finał dyrektor Festiwalu pozostawił prawdziwy rarytas zarówno repertuarowy jak i osobowy. Oto bowiem będziemy mieli okazję wysłuchać Czterech pór roku Antonio Vivaldiego w wykonaniu bydgoskich kameralistów – zespołu INTEMPERATA. Koncert jednak rozpocznie Błażej Musiałczyk wykonaniem jednego z dzieł organowych Jana Sebastiana Bacha. Zapraszamy w niedzielę (28.08), do kościoła Bożego Ciała w Tucholi na ostatni już koncert tegorocznego Letniego Festiwalu Organowego.

Program koncertu:

  • J.S.Bach – Piece d’orgue BWV 572 ( organy solo)
  • Antonio Vivaldi (1678-1741) Il cimento dell’armonia e dell’invenzione Le quattro stagioni:
    Koncert skrzypcowy E-dur, RV 269 Wiosna
    Allegro, Largo, Danza Pastorale
    Koncert skrzypcowy g-moll, RV 315 Lato
    Allegro no molto, Adagio, Presto
    Koncert skrzypcowy F-dur, RV 293 Jesień
    Allegro, Adagio molto, Allegro
    Koncert skrzypcowy f-moll, RV 297 Zima
    Allegro no molto, Largo, Allegro.

Skład zespołu:

  • Michał Marcinkowski, Marcin Tarnawski, Natalia Tyrańska – skrzypce
  • Ewa Żołyniak-Adamska – altówka
  • Ewa Witczak – wiolonczela
  • Krzysztof Sypek – kontrabas
  • Dorota Zimna – klawesyn

Nota biograficzna

Intemperata to grupa młodych artystów propagujących muzykę dawną wykonywaną na instrumentach historycznych. Zespół charakteryzuje nieszablonowa i pełna ekspresji interpretacja barokowych dzieł. Założeniem zespołu jest praca bez dyrygenta. W konsekwencji każdy z muzyków ma silny wpływ na charakter oraz interpretację prezentowanych utworów.

Zróżnicowany repertuar obejmuje znane utwory epoki baroku, m.in. koncerty A. Vivaldiego z cyklu Cztery pory roku, jak również odkrywane na nowo i często nieznane utwory dawnych polskich kompozytorów, które przyjmowane są podczas koncertów z równie wielkim entuzjazmem.

Muzycy zespołu są absolwentami Akademii Muzycznej w Bydgoszczy działającymi na co dzień w instytucjach kulturalnych regionu kujawsko-pomorskiego. Współpracują razem w ramach różnorodnych projektów, m.in.: cykl koncertów podczas Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego na Ziemi Kłodzkiej, XI Dni Muzyki Dawnej (AM w Bydgoszczy), Bydgoska Orkiestra Kameralna czy koncerty muzyki polskiej w ramach Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

www.intemperata.com

Błażej Musiałczyk

Pochodzi z Sieradza. Na stałe związany z Gdańskiem, gdzie od 2006 roku pełni funkcję organisty Archikatedry Oliwskiej jak również prezentatora znajdujących się tam, słynnych na całym świecie organów. W latach 2010 – 2015 pełnił funkcję dyrygenta chóru Gdańskiego Seminarium Duchownego. Zajmuje się również działalnością pedagogiczną, prowadząc klasę organów w Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu.

Błażej Musiałczyk jest dyrektorem artystycznym Letniego Festiwalu Muzyki Organowej w Tucholi oraz prezesem Fundacji Centrum Rozwoju Sztuki.

Na stałe współpracuje ze znakomitym trębaczem Pawłem Huliszem, z którym koncertuje na wielu festiwalach muzyki organowej i kameralnej oraz sopranistką Małgorzatą Rocławską. Współpracuje również z gdańskim kwartetem trąbek naturalnych Tubicinatores Gedanenses.

Naukę gry na organach rozpoczął w Salezjanskim Liceum Muzycznym w Lutomiersku, kontynuującego tradycję słynnej szkoły organistowskiej w Przemyślu. Studia rozpoczął w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Piotra Grajtera i prof. Radosława Marca. Naukę kontynuował w klasie organów prof. Romana Peruckiego w Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie w roku 2005 został laureatem III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej w Rumi. Uczelnię ukończył, uzyskując dyplom w roku 2008. W roku 2010 ukończył Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Umiejętności gry doskonalił na wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych przez wybitnych pedagogów takich jak Olivier Latry, Peter van Dijk, Bruno Oberhammer, Wolfgang Deutsch, Jose Enrique Ayarra Jarne, Jaroslav Tuma, Julian Gembalski oraz Pierre Pincemaille i Wolfgang Seifen( improwizacja organowa). W roku 2006 wziął udział w nagraniu płyty „Wielkie organy Archikatedry w Gdańsku-Oliwie”, która została nominowana do nagrody Fryderyka, a następnie uzyskała status złotej płyty. Posiada na swoim koncie nagrania dla radia i telewizji. Koncertuje w kraju i za granicą jako solista i kameralista.

www.blazej.com.pl

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

© 2024 Tucholanin.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by WordPress | Made by: jahudesign.pl
test