Koncert finałowy IX Międzynarodowego Letniego Festiwalu Organowego
Trudno uwierzyć, ale to zaproszenie na ostatni, finałowy koncert tegorocznego festiwalu. W niedzielę (25.08) o godz. 19.00 w kościele Bożego Ciała w Tucholi wystąpią Tomasz Grzegorski – saksofon i Jan Bokszczanin – organy. Ponieważ dyrektor Festiwalu Błażej Musiałczyk lubi zaskakiwać, tym razem zapowiada, że usłyszymy kompozycje Zbigniewa Wodeckiego i Jana Sebastiana Bacha, a także Krzysztofa Komedy.
Nie wszystkich zaskoczy połączenie Wodeckiego i Bacha. Nie jest tajemnicą fascynacja i darzenie wielką estymą i podziwem Wodeckiego twórczością Bacha. Zaś muzyka Komedy już pojawiła się w programie pierwszego festiwalowego koncertu w tym roku. Wówczas kołysankę Rosemary (z filmu Romana Polańskiego „Dziecko Rosemary”) w aranżacji Anny Rocławskiej-Musiałczyk wykonał zespół wokalny Art’n’Voices.
Poniżej pełny program koncertu
Zbigniew Wodecki (1950-2017)
- Zacznij od Bacha
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
- Toccata i fuga d-moll
Krzysztof Komeda (1931-1969)
- Zamyślenie / Niekochana (Wojciech Majewski / Krzysztof Komeda),
- Kattorna (ar. Ryszard Borowski),
- Dwaj ludzie z szafą (ar. Michał Lamża),
- Jutro premiera (ar. Ryszard Borowski),
- Ballad for Bernt (ar. Krzysztof Herdzin),
- Moja Ballada (ar. Ryszard Borowski),
- Ja nie chcę spać (ar. Michał Lamża),
- Litania (ar. Krzysztof Herdzin),
- Szara kolęda (ar. Marcin Zieliński).
NOTY BIOGRAFICZNE
Jan Bokszczanin, organista, pedagog.
W 2000 roku ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Joachima Grubicha. W późniejszych latach był stypendystą doktoranckim w University of North Texas (USA), gdzie studiował pod kierunkiem wybitnego pedagoga prof. Jesse E. Eschbacha. Koncertuje w większości krajów Europy, Rosji, Azji oraz USA.
Występował z recitalami organowymi w tak prestiżowych miejscach jak: Katedra Notre Dame de Paris, Katedra we Freibergu, Katedra w Brugii, University Chappell w Glasgow, Katedra Katolicka w Moskwie, Meyerson Symphony Hall w Dallas (USA) oraz Katedra Matki Bożej Anielskiej w Los Angeles, w której 11 listopada 2018 roku wykonał koncert w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Jan Bokszczanin nagrał ponad dwadzieścia płyt CD z muzyką organową dla renomowanych wytwórni płytowych, a w 2012 roku nakładem wydawnictwa POLIHYMNIA ukazała się jego monografia – „Główne tendencje rosyjskiej i radzieckiej muzyki organowej”. Pod jego redakcją w wydawnictwie „Polihymnia” Lublin ukazały się cztery zeszyty z utworami Mariana Sawy.
Wielu współczesnych kompozytorów pisało dla niego swoje utwory m.in.: Marian Sawa,, Krzesimir Dębski, Adam Sławiński, Paweł Łukaszewski, Miłosz Bembinow, Alicja Gronau-Osińska, Dariusz Przybylski, Weronika Ratusińska, Piotr Tabakiernik, Ignacy Zalewski oraz Piotr Wróbel. Marian Sawa dedykował mu osiem z jedenastu skomponowanych dla niego utworów.
Jan Bokszczanin pracuje na stanowisku profesora na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina (filia Białystok). Piastuje także stanowisto Prodziekana na tejże Uczelni. W 2019 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mu honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Tomasz Grzegorski
Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Zadebiutował na scenie jazzowej w 1997 roku w zespole Quintessence Eryka Kulma. W roku1998, wraz z zespołem Parnas Jazz Quintet zostali laureatami 1-go miejsca na festiwalach: Jazz Juniors, Pomorskiej Jesieni Jazzowej, oraz 2-go miejsca na Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach. W 1999 roku rozpoczął współpracę z Jerzym Małkiem i jego kwintetem. Zespół zdobył 1 miejsce na festiwalach: Jazz Juniors (1999), Pomorska Jesień Jazzowa (1999), oraz Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych w Gdyni (2000). Tomasz Grzegorski jest również laureatem 3-go miejsca Międzynarodowych Zmagań Jazzowych w Szczecinie (2003).
Od 2005 roku współpracuje ze światowej sławy skrzypkiem Nigelem Kennedym z którym to grał koncerty na całym świecie. Współpracował i nagrywał między innymi z: Januszem Muniakiem, Kazimierzem Jonkiszem, Markiem Bałatą, Andrzejem Cudzichem, Wojciechem Groborzem, Wojciechem Karolakiem, Leszkiem Kułakowskim, Jarosławem Śmietaną, Zbiniewem Namysłowskim, słowackim triem Nothing But Swing, Josef „Dodo” Sosoka Jazz Family oraz kubańskim trębaczem Lazaro Cruz’em.
Występował na wielu festiwalach w kraju jak i zagranicą m.in.: Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Sopot Molo Jazz Festiwal, Jazz na Starówce, Świdnik Jazz Festiwal, Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Komeda Jazz Festiwal, Kaunas Jazz Festival (Litwa), Swing White Nights (St. Petersgurg, Rosja), Jazz pod Hradom (Słowacja), Leverkusen Jazztage (Niemcy), Hague Jazz Festival (Holandia) i wielu innych.
Dodaj komentarz