Jak przyciągnąć turystów
Patrick Lehnes, niemiecki ekspert o międzynarodowej renomie poprowadził warsztaty, które miały nauczyć wykorzystania walorów Borów Tucholskich. Uczestników szkolenia przyjął gościnny zabytkowy pałac Janta-Połczyńskich w Małej Komorzy. Ze szkolenia, oprócz pracowników Starostwa Powiatowego w Tucholi oraz Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy (odpowiedzialnej za późniejszą realizację tablic terenowych) skorzystali przedstawiciele wiosek tematycznych (Ptasiej i Górniczej), gospodarstw agroturystycznych, Borowiackiego Towarzystwa Kultury, Towarzystwa Miłośników Ziemi Cekcyńskiej, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, wydawnictw zajmujących się tematyką Borów Tucholskich, Nadleśnictwa Woziwoda, Gminy Cekcyn, Gminy Śliwice i Gminy Tuchola.
Pierwszego dnia uczestnicy poznali ideę „interpretacji dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego dla potrzeb turystyki i aktywnej ochrony przyrody”. Na przykładach dobrych praktyk z całego świata (USA, Gruzja, Walia, Niemcy) zaprezentowano praktyczne zastosowania metody, pozwalające wzmocnić i utrwalić wrażenia z podróży, dodając do nich zrozumienie lokalnej kultury lub zjawisk przyrodniczych.
Po wstępnym szkoleniu przyszedł czas na praktyczne zastosowanie metod interpretacji. Podstawą było odwiedzenie większości miejscowości objętych projektem, rozmowy z ich mieszkańcami i gospodarzami. Nieocenioną pomocą okazali się spotkani na miejscu: nadleśniczy, lokalny przewodnik turystyczny, sołtys, wydawca literatury regionalnej czy zapalony myśliwy – osoby, które na co dzień z pasją zajmują się historią oraz rozwojem regionu. Ich wiedza znacznie wykracza poza wiedzę książkową, poszerzając ją o fascynujące opowieści i lokalny koloryt.
Druga część warsztatów, zaplanowana na wrzesień br., poświęcona będzie poznawaniu zasad tworzenia tekstów ciekawych dla turystów, planowaniu podstaw jednolitego standardu typu Corporate Design dla Borów Tucholskich oraz projektowaniu tablic terenowych, które w ramach projektu „Borowiackie Szlaki” staną w 21 lokalizacjach na terenie Rezerwatu Biosfery UNESCO Bory Tucholskie. Rozmieszczone wzdłuż szlaku „Trzech Akweduktów” tablice opowiedzą historię człowieka w otoczeniu dzikiej przyrody, zagospodarowującego ją przy użyciu zdobyczy techniki. W Gminie Śliwice każda z dziesięciu lokalizacji przedstawi jeden z aspektów kultury borowiackiej, w Trzebcinach przypomnimy o przebiegającym przez nie Szlaku Napoleońskim, a Nadolna Karczma opowie o rzece Brdzie. Podstawą do interpretacji będą pozyskane na warsztatach, w internecie i w literaturze fachowej informacje.
Praktyczną realizacją projektu zajmuje się Instytut Gospodarki Turystycznej i Geografii Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Nadzór nad dalszymi pracami sprawować będzie także Patrick Lehnes – realizator wielu międzynarodowych projektów dotyczących interpretacji, członek kilku międzynarodowych organizacji oraz przedstawiciel stowarzyszania branżowego „Interpret Europe”, zrzeszającego europejskich ekspertów z dziedziny interpretacji. Dalszy udział przedstawicieli lokalnych władz i lokalnej społeczności jest kluczowy, zarówno ze względu na to, że ich wiedza na temat lokalnego dziedzictwa często przewyższa wiedzę ekspertów, jak i na to, że to ich kompetencje będą decydowały o tym, czy po zakończeniu projektu wprowadzone metody „przyjmą się” na lokalnym gruncie.
Projekt „Borowiackie Szlaki”, oprócz ochrony przyrody i kultury Borów Tucholskich, ma bowiem na celu transfer stosowanych na świecie dobrych praktyk do naszego kraju – tak, by kolejne projekty tego typu mogli realizować już polscy specjaliści, opierając się na krajowych wzorcach.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Tucholi (www.tucholski.pl)
Dodaj komentarz