Co się teraz dzieje z tucholskim Zakładem Aktywności Zawodowej?

17 kwietnia 2013   Tuchola     Komentarze: 0

W budynkach Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Tucholi powstaje Zakład Aktywności Zawodowej, w którym zatrudnienie znajdzie 50 osób, w tym 35 niepełnosprawnym. Miejsca pracy związane są z następującymi dziedzinami: gastronomia i catering, centrum szkoleniowo – konferencyjne z baza noclegowa i siłownia, sala zabaw i edukacji dla dzieci, prace porządkowe oraz krawiectwo.

Zakończyły się prace budowlane związane z rozbudową i przebudową części budynku internatu Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych (koszt 1.395.931,07 zł), sfinansowane w całości ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach zadań samorządu województwa kujawsko – pomorskiego. Prace budowlane prowadziła Firma Ogólnobudowlana Mieczysław Szulczyński z Tucholi. W roku 2012 zakupiono dla Zakładu Aktywności Zawodowej w Tucholi z oszczędności poprzetargowych Opel Combo Van do przewozu żywności – koszt 68.407,99 zł. Wydatek sfinansowano w całości ze środków PFRON.

ZAZ Tuchola będzie siódmą tego typu placówką w naszym województwie. 21 września 2012 roku w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się uroczyste podpisanie umowyZAZ podpisanie umowy z marszałkiem województwa 09.2012 na udzielenie wsparcia na utworzenie Zakładu. W uroczystym podpisaniu umowy dotyczącej udzielenia wsparcia wzięli udział marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Edward Hartwich, starosta tucholski Dorota Gromowska oraz członek zarządu powiatu Wojciech Kociński.

Proponujemy obejrzenie zdjęć z tucholskiego ZAZ – u. A już niedługo podamy szczegóły dotyczące terminu oddania Zakładu do użytku, prac wykończeniowych oraz wyposażenia części hotelowej, gastronomicznej, biurowej i sali zabaw dla dzieci.

Działalność zakładów aktywności zawodowej opiera się na wprowadzaniu osób niepełnosprawnych fizycznie i umysłowo na rynek pracy, przy jednoczesnym stworzeniu dla nich specjalnych warunków. To ogniwo pomiędzy instytucjami skierowanymi wyłącznie dla osób niepełnosprawnych, a otwartym rynkiem pracy. W ZAZ – ach prowadzona jest rehabilitacja społeczna, zawodowa i lecznicza. Organizatorem zakładów może być gmina, powiat oraz fundacja, stowarzyszenie lub inna organizacja społeczna. Działalność placówek wspiera Urząd Marszałkowski za pośrednictwem środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Pozostałe ZAZ – y w Kujawsko – Pomorskiem:

Zakład Aktywności Zawodowej „Ośrodek Sportu i Rekreacji” w Białych Błotach – prowadzony przez gminę Białe Błota od 2006 roku zajmuje się działalnością wytwórczą i usługową, organizacją imprez sportowo – rekreacyjnych, wykonywaniem usług gospodarczych (utrzymywanie czystości wewnątrz i na zewnątrz obiektów) i reklamowych (komputerowe wycinanie liter i znaków – przenoszenie ich na odzież, na pojazdy, wizytówki). W ZAZ – ie pracują 22 osoby niepełnosprawne.

Zakład Aktywności Zawodowej w Brodnicy – od 2007 roku prowadzi działalność hotelarsko – gastronomiczną i obsługowo – rehabilitacyjną. Jego organizatorem jest Starostwo Powiatowe w Brodnicy. Placówka zatrudnia 41 osób niepełnosprawnych.

Zakład Aktywności Zawodowej w Bydgoszczy – działa od 2005 roku i jest pierwszą tego typu placówką w regionie. Prowadzi działalność wytwórczą i usługową, oferując szeroki wachlarz usług z zakresu poligrafii offsetowej oraz niskonakładowego kolorowego druku cyfrowego. Zatrudnia 44 osoby niepełnosprawne.

Zakład Aktywności Zawodowej w Drzonowie – prowadzony przez gminę Lisewo działa od 2008 roku. Prowadzi działalność wytwórczą i usługową: stolarską, papierniczą, rękodzielniczą i gospodarczą. Pracują w nim 44 osoby niepełnosprawne.

Zakład Aktywności Zawodowej w Radziejowie – jest najmłodszą tego typu placówką w regionie. Zajmuje się działalnością wytwórczą i usługową. Prowadzi usługi hotelarskie i gastronomiczne. Pracuje w nim 60 osób niepełnosprawnych.

Zakład Aktywności Zawodowej w Wąbrzeźnie – działa od 2007 roku, jego organizatorem jest Wąbrzeskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski. W ZAZ – ie znajduje się dwutorowa kręgielnia, stoły bilardowe, dart, piłkarzyki oraz kawiarenka. Niedawno zakończyła się rozbudowa placówki o salę do squasha oraz fitness. Zakład zatrudnia 25 osób niepełnosprawnych.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Tucholi, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko – Pomorskiego, informacje własne.

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

© 2024 Tucholanin.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by WordPress | Made by: jahudesign.pl
test