50 lat haftu borowiackiego (ZDJĘCIA)
Hafciarki z Zespołu Haftu Artystycznego świętowały jubileusz 50-lecia.
Z tej okazji otwarto wystawę haftu, który jest największym dziedzictwem kulturowym regionu Borów Tucholskich. Wernisaż wystawy odbył się w piątek (16.09) w sali wystawowej Tucholskiego Ośrodka Kultury.
W 1966 r. powołany został Zespół Haftu Artystycznego przy Powiatowym Domu Kultury w Tucholi. Dyrektorem placówki był Józef Basta, a pierwszą instruktorką została Honorata Bloch. Początkowo zespół liczył 12 członkiń. Tucholskie hafciarki pracowały w bardzo trudnych warunkach. Za sprawą Wandy Szkulmowskiej zmieniono barwy niebieskiego haftu kaszubskiego na złote. W 1968 r. odbył się kurs, którego celem było wprowadzenie nowej tonacji barwnej. Etnografowie i Ministerstwo Kultury zaakceptowały nowe barwy haftu kaszubskiego pod nazwą Haft Kaszubski – Szkoła Borowiacka. Organizowane były również kursy wiejskie, które promowały haft borowiacki, a w szczególności barwy, które nie były tak znane jak te kaszubskie.
W 1974r. w ramach wielkiego przeglądu osiągnięć kultury polskiej w okresie trzydziestu lat Polski Ludowej zorganizowano w Warszawie wystawę sztuki ludowej, która odbyła się w Muzeum Miasta Warszawy. Wtedy po raz pierwszy mieszkańcy stolicy zobaczyli haft kaszubski w nowej, złotej tonacji. Bardzo istotna w tym okresie i budująca dla hafciarek była propozycja wykonania bandery dla żaglowca „Dar Młodzieży”. Honorata Bloch i Maria Fortuńska, które zaprojektowały i wykonały tę banderę były także na wodowaniu tego statku. Po wielu latach – w 2002 r. były zaproszone na setny rejs żaglowca.
W latach 1992 – 2001 zespół prowadziła Alojza Zaremba-Lipińska, która bardzo intensywnie działała na rzecz promocji haftu. Doświadczenie i wysoko cenione umiejętności bardzo pomogły zespołowi. Jej kunszt sztuki haftu oraz kompozycji był rozpoznawalny w wielu regionach. Była bardzo aktywną przewodniczącą i mimo wielu obowiązków ciągle brała udział w wielu festynach i jarmarkach. Prowadziła także wiele kursów w okolicznych wsiach gdzie działały Koła Gospodyń Wiejskich. Niestety intensywna praca przełożyła się na stan zdrowia pani Alojzy dlatego ponownie zwrócono się do Honoraty Bloch z prośbą o dalsze prowadzenie zespołu. Nie żałowała swojego powrotu na przewodniczącą zespołu, tym bardziej, że 22 września 2002 r. w miejscowości Przysucha otrzymała najwyższe wyróżnienie – Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.
Kolejną przewodniczącą została Barbara Jankowska, która dołączyła do zespołu w 2000 r. i była najmłodszą członkinią.
50 lat istnienia Zespołu Haftu Artystycznego to wypracowany własny styl i renoma. Prace hafciarek z Tucholi sprzedawane są z powodzeniem także poza granicami naszego kraju. Ważnym zadaniem było wykonanie strojów w borowiackich barwach dla pracowników Tucholskiego Ośrodka Kultury.
Największą dumą zespołu jest najstarsza członkini, wciąż haftująca Barbara Okonek. Ten jubileusz to także Jej święto, bowiem pani Barbara jest w zespole od początku jego istnienia. Ma ogromną wiedzę o hafcie oraz perfekcyjnie wykonuje i wykańcza swoje prace. Jest prawdziwym wzorem do naśladowania.
Więcej o historii Zespołu Haftu Artystycznego na stornie TOK Tuchola, tam również duża galeria zdjęć z 50-lecia, kliknij TUTAJ.
Dodaj komentarz