30-lecie Zespołu Haftu Kaszubskiego „Złotnica”
Jubileuszowa wystawa otwarta zostanie 28 sierpnia (czwartek) o godz. 17.00 w Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi.
Do Zespołu należy 15 twórców, w tym: 10 hafciarek, 3 rzeźbiarzy i 2 plecionkarzy. Wszyscy są członkami Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego. Część z nich dodatkowo należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Od 2006 r. zespołem kieruje Antonina Olszewska.
Hafciarki są uczennicami Heleny Grabkowskiej i Stanisławy Betyna. W Tucholi są dwie szkoły haftu: szkoła borowiacka i szkoła tucholska, którą wprowadziła H. Grabkowska. Charakterystyczne motywy szkoły tucholskiej to: kwiat storczyka, róg obfitości, tulipany. Kolorystyka to odcienie złota i bursztynu. W 1983 r. Oddział Chojnicki Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego wydał teczkę wzorów Haftu Kaszubskiego H. Grabkowskiej. Po konsultacji z hafciarkami tucholskimi w 2009 r. Oddział w Gdańsku wydał wzbogaconą teczkę „Wzory Haftu Kaszubskiego Szkoły Borowiackiej i Szkoły Tucholskiej”.
W 1991 r. doceniając działalność kulturotwórczą Marii Janta – Połczyńskiej Zespół „Złotnica” przyjął jej imię (na wystawie jest jej portret i akt przyjęcia jej imienia).
W roku 2008 hafciarki otrzymały Certyfikat – znak promocyjny marka lokalna Bory Tucholskie w kategorii: haft kaszubski szkoła tucholska – czepce. W roku 2012 certyfikat taki otrzymali indywidualnie za swoje prace hafciarka – Antonina Olszewska (haft i czepce), rzeźbiarz – Robert Baranowski (ptaszki).
Członkowie Zespołu biorą udział w organizowanych konkursach i wystawach. Prace są zawsze wysoko oceniane i otrzymują nagrody. Znajdują się w muzeach m.in.: w Chojnicach, Toruniu, Bytowie, Bydgoszczy, w STLu w Lublinie. Promujemy borowiacką sztukę i nasz region za granicami Polski: USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Włoszech, Francji i na Litwie. Tucholskie rękodzieła biorą udział w imprezach międzynarodowych: EXPO Hanower, w Poczdamie, Berlinie, Belgii, Szwecji. Zespół organizuje plenery, warsztaty twórcze w szkołach w: Tucholi, Klonowie, Chojnicach, Lubni, których głównym celem jest szukanie młodych talentów – następców wśród dzieci i młodzieży. Głównym celem naszego Zespołu jest ochrona tradycji, kultury naszego regionu. Podtrzymywanie i wzbogacanie dziedzictwa kulturowego Tucholi i Borów Tucholskich.
Wystawa ta jest podsumowaniem trzydziestoletniego dorobku twórców Zespół Haftu Kaszubskiego „Złotnica”.
Na podstawie tekstu Antoniny Olszewskiej
Dodaj komentarz