25 lat temu runął Mur Berliński

9 października 2014   Imprezy  Tuchola     Komentarze: 0

Autorzy obrazów „East Side Gallery” w Tucholi

Oryginalne prace East Side Gallery prezentowane będą w Polsce po raz pierwszy.

Otwarcie wystawy „East Side Gallery – 25 lat bez muru” w Tucholi nastąpi 18 października (sobota) o godzinie 16.00 w Muzeum Borów Tucholskich. Godzinę później tj. o 17.00 w Książnicy Tucholskiej przy ul. Pocztowej 7B odbędzie się spotkanie z Kanim Alavi i Kasrą Alavi, którzy są jednymi z założycieli East Side Gallery.

East Side Gallery to największa na świecie galeria na świeżym powietrzu . Została stworzona jako „Galeria – pomnik dla wolności” przez artystów z całego świata wkrótce po upadku Muru, na najdłuższym jeszcze zachowanym jego fragmencie (o długości 1316 m), usytuowanym niedaleko Dworca Wschodniego w Berlinie. Oficjalnie została otwarta28 września 1990 rok. Galeria składa się z ponad 100obrazów. Pierwsze obrazy zostały stworzone przez Christine Mac Lean w grudniu 1989 roku, zaraz po upadku Muru. Kasra Alavi, Kani Alavi, Jim Avignon, Thierry Noir, Ingeborg Blumenthal, Ignasi Blanch i Gisbert i inni poszli wkrótce potem w jej ślady.

 

Mur Berliński
To system umocnień o długości prawie 168 kilometrów (betonowy mur, drut kolczasty, wykopy i miny). W języku propagandy NRD zwany był eufemistycznie „antyfaszystowskim wałem ochronnym”.
W rzeczywistości miał odebrać mieszkańcom Niemieckiej Republiki Demokratycznej ostatnią możliwość ucieczki na Zachód. Od 13 sierpnia 1961 do 9 listopada 1989 roku oddzielał Berlin Zachodni od wschodniej części miasta i terytorium NRD. Na ponad 28 lat uczynił z Berlina Zachodniego „miasto – wyspę”.
Mur był jednym z najbardziej znanych symboli zimnej wojny i podziału Niemiec. Podczas prób przedostania się przez pilnie strzeżone urządzenia graniczne zginęło wiele osób. NRD-owska straż graniczna miała rozkaz strzelania do uciekinierów. Dokładna liczba ofiar jest sporna i niepewna, różne źródła podają od 136 do aż 245 zabitych.

Upadek Muru
Otwarcie przejść granicznych w nocy z 9 na 10 listopada 1989 roku, entuzjastycznie świętowane przez berlińczyków było jednym z kluczowych momentów rozpadu systemu komunistycznego we wschodniej Europie i zapoczątkowały przemiany, które niespełna rok później doprowadziły do zjednoczenia Niemiec. Dzisiaj z Muru pozostały tylko fragmenty.

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

© 2025 Tucholanin.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by WordPress | Made by: jahudesign.pl
test