Składowiska po rekultywacji
Z programu skorzystały gminy Lubiewo i Śliwice.
Dobiega końca realizacja projektu rekultywacji 29 składowisk odpadów w naszym województwie. To jedyne tego rodzaju przedsięwzięcie w Polsce. Konferencja podsumowująca odbyła się w piątek (9.10) w Toruniu.
Wsparcie na realizację projektu „Rekultywacja składowisk odpadów w województwie kujawsko-pomorskim na cele przyrodnicze” pozyskano w ramach ogłoszonego przez Ministerstwo Środowiska konkursu dotyczącego rekultywacji składowisk odpadów komunalnych lub ich wydzielonych części na cele przyrodnicze, dla których wydano decyzje dotyczące ich zamknięcia. To jedyny w Polsce tego rodzaju kompleksowy projekt rekultywacji składowisk odpadów.
Urząd Marszałkowski realizuje projekt wspólnie z 27 samorządami lokalnymi oraz 1 związkiem międzygminnym. Prace dotyczyły 29 składowisk. Łączna powierzchnia terenów objętych przedsięwzięciem wynosi 32,5 ha.
Wśród gmin uczestniczących w tym projekcie znalazły się gmina Lubiewo, która zgłosiła wysypisko w Bysławku oraz gmina Śliwice z wysypiskiem w Rosochatce.
Lista wszystkich partnerów projektu oraz składowisk objętych zadaniem TUTAJ.
Na wszystkich składowiskach zrealizowano podobny zakres prac. Chodziło o przywrócenie wartości użytkowych gruntów między innymi poprzez właściwe ukształtowanie terenu, odtworzenie gleby, uregulowanie właściwych stosunków wodnych oraz wprowadzenie roślinności. Zakończył się już etap rekultywacji technicznej i biologicznej oraz powstały ścieżki edukacyjne. Tak przeprowadzona rekultywacja oznacza, że w perspektywie najbliższych kilku lat nie będzie różnicy między dawnym składowiskiem, a zielonym terenem otaczającym.
Całkowita wartość zadania to 16,4 miliona złotych. Wsparcie na realizację przedsięwzięcia ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko to 14 milionów złotych (85 procent). Pozostałe środki to wkład własny beneficjentów (5 procent) oraz dotacja Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu (10 procent).
W każdej z gmin uczestniczących w projekcie odbyły się też warsztaty poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem gospodarką odpadami oraz formami prowadzenia edukacji ekologicznej, a także zajęcia związane z ekologią dla uczniów klas 3 szkół podstawowych.
Źródło: Beata Krzemińska – rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Fot. Zajęcia na terenie byłego składowiska w Wielkim Komorsku.
Dodaj komentarz