Rusza projekt LUBIEWO-INTERNET-EDUKACJ@

2 maja 2013   Lubiewo     Komentarze: 0

Od dnia 6 maja rozpoczyna się rekrutacja uczestników projektu „LUBIEWO-INTERNET-EDUKACJ@”.

Ankiety rekrutacyjne dostępne są na stronie internetowej www.lubiewo.pl/internet.edukacja

Projekt przewiduje uczestnictwo w projekcie 650 gospodarstw domowych. Zespół ds. realizacji projektu – ustalił utworzenie listy dodatkowej, na której może się znaleźć kolejnych 100 gospodarstw domowych.

Wypełnione ankiety można składać w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Gminy w Lubiewie w godzinach pracy Urzędu.

Rekrutacja trwać będzie do dnia 28 czerwca.

Dokumenty

Zarządzenie Wójta Gminy Lubiewo nr 35/2013 dot. rekrutacji – TUTAJ (.pdf)

Załącznik nr 1 do Zarządzenia WG Lubiewo – Regulamin – TUTAJ (.pdf)

  • Formularz rekrutacyjny TUTAJ (.pdf)
  • Ankieta dotycząca oceny umiejętności obsługi komputera oraz preferencji w zakresie szkolenia komputerowego TUTAJ (.pdf)

Załącznik nr 2 – Umowa użyczenia – TUTAJ (.pdf)

  • Oświadczenie TUTAJ (.pdf)

Załącznik nr 3 – Umowa uczestnictwa TUTAJ (.pdf)

Uwaga! – nie ma znaczenia kolejność składanych ankiet na zakwalifikowanie się do uczestnictwa w projekcie. W chwili złożenia każda ankieta otrzymuje specjalny numer, który jednocześnie będzie numerem beneficjenta. Dla zapewnienia wymaganej pełnej ochrony danych osobowych lista zakwalifikowanych osób do uczestnictwa w projekcie będzie zawierała tylko wspomniane numery.

Informacje na temat projektu

W gminie Lubiewo realizowany jest projekt „Lubiewo-Internet-Edukacj@” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, Działanie 8.3 „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion”, oś priorytetowa 8 „Społeczeństwo informacyjne – zwiększanie innowacyjności gospodarki”.

Jest to projekt o bardzo szerokim spektrum oddziaływania, począwszy od sfery inwestycyjnej – budowy sieci światłowodowej obejmującej swym zasięgiem teren całej gminy, wyposażenia w sprzęt komputerowy i dostęp do Internetu, kończąc na kapitale ludzkim tj. szkoleniach dla beneficjentów ostatecznych (BO). Efektywność w nauce i pracy wymaga przynależności do społeczeństwa informacyjnego–sprawnego posługiwania się technologiami ICT. O możliwości korzystania z Internetu decydują dwa podstawowe czynniki – motywacja użytkownika oraz zasoby techniczne (w tym szczególnie możliwości ich zakupu/dostępność, a następnie zdolność do utrzymania łącza). Motywację można próbować pobudzić wskazując możliwe do uzyskania korzyści i przekazując wiedzę praktyczną, natomiast zakup sprzętu i utrzymanie łącza stanowią istotną barierę dla skromnie sytuowanych członków lokalnej społeczności (szczególnie korzystających z pomocy społecznej, socjalnych programów stypendialnych, osób niepełnosprawnych, rodzin zastępczych i samotnych rodziców) mieszkających na terenach wiejskich.

W dniu 13 grudnia 2012 r. została podpisana umowa o dofinansowanie projektu. Przypomnijmy, że w chwili składania wniosku Gmina spodziewała się dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w wysokości 85 % kosztów całego projektu. Podczas obrad Sesji Rady Gminy w dniu 10 grudnia 2012r. okazało się, że została podjęta decyzja przez Ministra Administracji i Cyfryzacji o dofinansowaniu tego typu projektów w 100 procentach. W ślad za tym w miesiącu kwietniu br. został podpisany aneks do umowy potwierdzający dofinansowanie w pełnej wysokości. Na całość realizacji projektu Gmina Lubiewo otrzyma środki w wysokości 14 605 152,95 zł.

Celem głównym projektu jest zapewnienie dostępu do Internetu oraz wiedzy i umiejętności potrzebnej do korzystania z niego dla 650 gospodarstw domowych zagrożonych wykluczeniem cyfrowym spowodowanym trudną sytuacją materialną i/lub niepełnosprawnością. Wymieniona ilość gospodarstw stanowi ok. 40 % ogółu gospodarstw domowych w gminie Lubiewo. W sumie z projektu może skorzystać 1950 osób, licząc średnio po 3 osoby w każdym z 650 gospodarstw domowych.

Oprócz gospodarstw domowych, w ramach działań koordynacyjnych w sprzęt komputerowy i dostęp do Internetu wyposażonych zostanie 14 jednostek podległych Gminie Lubiewo. W sumie do szkół, bibliotek i świetlic trafi 165 komputerów.

Dostęp do szerokopasmowego Internetu zostanie zrealizowany poprzez wybudowanie sieci światłowodowej o długości 49 km łączącej wszystkie miejscowości w gminie. Sieć światłowodowa traktowana jest już jako kolejny element infrastruktury gminnej, tak samo ważnej jak sieć wodna, kanalizacyjna, energetyczna, itp. Wybudowanie sieci światłowodowej zapewni potrzeby naszej gminy na ok. 30 lat. W przypadku gminy Lubiewo, wieloletnie starania w tym zakresie przyniosły duży sukces w tym obszarze działania, ponieważ ten element infrastruktury gminnej zostanie zrealizowany w 100% ze środków zewnętrznych.

Wracając do założeń naszego projektu – zostaną również przeprowadzone szkolenia pozwalające na zwiększenie umiejętności 650 osób (po 1 os. z każdego gosp. domowego) w zakresie obsługi komputera z dostępem do Internetu. Zakres szkolenia będzie obejmować zagadnienia dot. eksploatacji i konserwacji sprzętu komputerowego, w tym reakcji na awarie infrastruktury dostępowej i oprogramowania, oraz zdobycie umiejętności w zakresie korzystania z Internetu w życiu codziennym, zawodowym i edukacji.

Źródło: UG Lubiewo (lubiewo.pl)

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

© 2024 Tucholanin.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by WordPress | Made by: jahudesign.pl
test