Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Raciąż zaprasza na promocję

17 listopada 2016   Kęsowo     Komentarze: 0

Prezentowana będzie broszura poświęcona br. Janowi Ossowskiemu ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny, który zginął śmiercią męczeńską na początku II wojny światowej. Promocja odbędzie się we wtorek (22.11) w Wiejskim Domu Kultury w Raciążu. Początek godz. 18.30.

Urodził się 12.07.1907 r. w Nadolnej Karczmie (gm. Tuchola). W zgromadzeniu pracował jako introligator w drukarni zakonnej w Górce Klasztornej. Zmordowany przez hitlerowców 11 lub 12 listopada 1939 r. Aresztowany wraz z innymi zakonnikami 23.10.1939 w rodzimym klasztorze, w którym N iemcy zorganizowali prowizoryczny obóz koncentracyjny. Stąd został wywieziony do Paterka i zamordowany. W miejscowości Paterek k. Nakła Niemcy przeprowadzili, w ramach w ramach akcji „Intelligenzaktion” — likwidacji polskiej inteligencji i warstw przywódczych na Pomorzu — szereg zbiorowych egzekucji. Od 04.10.1939 do 24.11.1939 zamordowano ponad 218 osób, głównie z powiatu wyrzyskiego i okolic, w tym 48 księży i zakonników (wśród których były dwie zakonnice), przetrzymywanych w obozie przejściowym w Górce Klasztornej. Ofiary mordowano w dołach, rannych brutalnie dobijano, m.in. ciosami łopaty, a potem zakopywano. W Górce Klasztornej funkcjonował prowizoryczny obóz koncentracyjny utworzony przez Niemców w październiku 1939 r. na terenie klasztoru Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Przetrzymywano w nim głównie duchownych z powiatu wyrzyskiego. Niemal wszystkich zamordowano na terenie klasztoru lub w Paterku. Obóz zlikwidowano w listopadzie 1939.

Intelligenzaktion (pl. „akcja inteligencja”) — także niem. Unternehmen „Tannenberg” (pl. „operacja Tannenberg”). Niemiecki program eksterminacji polskiej elity, głównie inteligencji, przeprowadzony od początku okupacji w 09.1939 do 04.1940, głównie na terenach przyłączonych bezpośrednio do Niemiec, ale także na terenie tzw. Generalnego Gubernatorstwa, gdzie nosił miano AB‑aktion. W trakcie tego ludobójstwa planowo i metodycznie zamordowano ok. 50 tys. nauczycieli, księży, przedstawicieli ziemiaństwa, wolnych zawodów, działaczy społecznych i politycznych oraz emerytowanych wojskowych. Kolejnych 50 tys. zesłano do obozów koncentracyjnych, gdzie przeżył tylko znikomy procent.

Na podstawie wikipedia.org

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

© 2024 Tucholanin.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by WordPress | Made by: jahudesign.pl
test