Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Raciąż zaprasza na promocję
Prezentowana będzie broszura poświęcona br. Janowi Ossowskiemu ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny, który zginął śmiercią męczeńską na początku II wojny światowej. Promocja odbędzie się we wtorek (22.11) w Wiejskim Domu Kultury w Raciążu. Początek godz. 18.30.
Urodził się 12.07.1907 r. w Nadolnej Karczmie (gm. Tuchola). W zgromadzeniu pracował jako introligator w drukarni zakonnej w Górce Klasztornej. Zmordowany przez hitlerowców 11 lub 12 listopada 1939 r. Aresztowany wraz z innymi zakonnikami 23.10.1939 w rodzimym klasztorze, w którym N iemcy zorganizowali prowizoryczny obóz koncentracyjny. Stąd został wywieziony do Paterka i zamordowany. W miejscowości Paterek k. Nakła Niemcy przeprowadzili, w ramach w ramach akcji „Intelligenzaktion” — likwidacji polskiej inteligencji i warstw przywódczych na Pomorzu — szereg zbiorowych egzekucji. Od 04.10.1939 do 24.11.1939 zamordowano ponad 218 osób, głównie z powiatu wyrzyskiego i okolic, w tym 48 księży i zakonników (wśród których były dwie zakonnice), przetrzymywanych w obozie przejściowym w Górce Klasztornej. Ofiary mordowano w dołach, rannych brutalnie dobijano, m.in. ciosami łopaty, a potem zakopywano. W Górce Klasztornej funkcjonował prowizoryczny obóz koncentracyjny utworzony przez Niemców w październiku 1939 r. na terenie klasztoru Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Przetrzymywano w nim głównie duchownych z powiatu wyrzyskiego. Niemal wszystkich zamordowano na terenie klasztoru lub w Paterku. Obóz zlikwidowano w listopadzie 1939.
Intelligenzaktion (pl. „akcja inteligencja”) — także niem. Unternehmen „Tannenberg” (pl. „operacja Tannenberg”). Niemiecki program eksterminacji polskiej elity, głównie inteligencji, przeprowadzony od początku okupacji w 09.1939 do 04.1940, głównie na terenach przyłączonych bezpośrednio do Niemiec, ale także na terenie tzw. Generalnego Gubernatorstwa, gdzie nosił miano AB‑aktion. W trakcie tego ludobójstwa planowo i metodycznie zamordowano ok. 50 tys. nauczycieli, księży, przedstawicieli ziemiaństwa, wolnych zawodów, działaczy społecznych i politycznych oraz emerytowanych wojskowych. Kolejnych 50 tys. zesłano do obozów koncentracyjnych, gdzie przeżył tylko znikomy procent.
Na podstawie wikipedia.org
Dodaj komentarz