Odwiedziny w Wiosce Górniczej
Pomimo oficjalnego zakończenia sezonu turystycznego wieś tematyczna „Górnicza Wioska” prowadzona przez mieszkańców miejscowości Piła w gminie Gostycyn, nadal przyjmuje grupy turystyczne i projektowe dzieląc się wiedzą i promując unikatową historię górnictwa węgla brunatnego w Borach Tucholskich oraz przepiękną przyrodę regionu. Przyjeżdżają również uczniowie.
Ostatnio „Górniczą wioskę” odwiedziła grupa projektowa z Miejskiego Ośrodka Polityki Społecznej w Golubiu – Dobrzyniu, która planuje uruchomienie wsi tematycznej. W trakcie wizyty goście skorzystali ze szkolenia teoretycznego, zajęć praktycznych z rękodzielnictwa, gier terenowych oraz zwiedzili kopalnię „Montania” i ścieżkę dydaktyczną poświęconą przyrodzie Borów Tucholskich. W trakcie wizyty spotkali się również z duchem kopalni Montania „Pilskim Skarbnikiem”.
„Górniczą Wioskę” odwiedziły również dzieci i nauczyciele ze szkoły podstawowej w Klonowie prowadzonej społecznie przez rodziców i nauczycieli. Poniżej przedstawiamy relację z wizyty zamieszczoną na profilu szkoły na Facebooku:
„Po całotygodniowych zajęciach na temat skarbów naturalnych ziemi, rodzajów węgla, pracy górników itp. nadszedł czas na wyjazd do prawdziwej kopalni węgla brunatnego. Choć uczyliśmy się, że węgiel brunatny wydobywa się w kopalniach odkrywkowych, okazało się, że w naszej okolicy funkcjonowała dawno temu prawdopodobnie jedna z niewielu, a może i jedyna w Polsce głębinowa kopalnia węgla brunatnego. Na wycieczce robiliśmy czapki, tzw. „czako”, wykonaliśmy z gliny pieczęć, ale przede wszystkim poszukiwaliśmy zaginionego w lesie skarbu. Po drodze do skarbu mieliśmy okazję powtórzyć wiadomości o ptakach oraz zwierzętach Borów Tucholskich. Każdy z nas otrzymał audio-przewodnik, dzięki któremu mógł wysłuchać ciekawych informacji oraz odgłosów dochodzących niegdyś z kopalni. Wspólna praca zaowocowała odnalezieniem skarbu – w dużym słoju znaleźliśmy stare pieczęcie, które każdy z nas ma przybite na swojej karcie pracy. Na zakończenie poznaliśmy jedną ze starych, XIX wiecznych zabaw- toczenie felgi- nie było to łatwe zadanie. Bardzo dziękujemy Stowarzyszeniu „BUKO” za wspaniałe lekcje!”
Źródło: Stowarzyszenie BUKO (buko.pl)
Dodaj komentarz