Archeolodzy badają Burchat – kolebkę Gostycyna
W sierpniu rozpoczęły się wykopaliska.
Tajemnicze pozostałości grodziska w centrum miejscowości Gostycyn – tzw. „Burchat” w tym roku doczekał się badań archeologicznych. Stowarzyszenie BUKO pozyskało środki finansowe na przeprowadzenie badań archeologicznych grodziska datowanego na XII/XIII wiek. Badania rozpoczęły się sierpniu.
Dzięki wsparciu finansowemu pozyskanemu ze środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Toruniu, przychylności i zaangażowaniu w sprawę właściciela gruntu na którym znajduje się grodzisko Tomasza Gryndy, prowadzone są szerokopłaszczyznowe badania archeologiczne pozostałości średniowiecznego grodziska będącego kolebką miejscowości i gminy Gostycyn. Pomimo faktu istnienia od setek lat w centrum Gostycyna pozostałości średniowiecznego grodziska nie przeprowadzono do tej pory szczegółowych badań archeologicznych tego miejscu. Jest szansa, że tegoroczne badania odpowiedzą na szereg pytań dotyczących zamierzchłych czasów i początków miejscowości Gostycyn, pozwolą na określenie możliwości rekonstrukcji starego grodu oraz stworzenia w nowatorski i atrakcyjny sposób głównej atrakcji turystycznej Gostycyna – czyli „Grodu Burchat”. Badania archeologiczne prowadzą archeolodzy z Bydgoszczy przy wsparciu mieszkańców Piły doświadczonych w kilkuletnim prowadzeniu prac badawczych podziemnych kopalń w Pile.
Jeśli jesteście zainteresowani odkryciami i prowadzonymi badaniami to zapraszamy na BURCHAT w godzinach od 9.00 do 15.00. Archeolodzy chętnie opowiedzą Wam o prowadzonych pracach i dokonanych odkryciach. Jeśli jesteście zainteresowani wizytą i spotkaniem z archeologami to prosimy o kontakt: tel. 602617479, 664778810 lub buko@las.pl. Zapraszamy. O postępach w prowadzonych pracach informować będziemy na bieżąco.
Zapraszamy do odkrywania naszej wspólnej przeszłości.
Źródło: Stowarzyszenie BUKO (www.buko.org.pl/)
Dodaj komentarz