Wiosna na wagarach
Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej to 21 marca. Wiosna astronomiczna zaczyna się w momencie gdy Słońce „przekracza” równik (ang: Equinox – równonoc wiosenna) ma to miejsce 20 lub 21 marca.
W 2013 roku wiosna astronomiczna w Polsce rozpoczęła się 20 marca punktualnie o godzinie 12.02.
Dla porównania:
- W 2012 roku astronomiczna wiosna zaczęła się o 6.14 w dniu 20 marca.
- W 2011 roku wiosna rozpoczęła się 21 marca 21 minut po północy czasu polskiego.
- W 2010 roku pierwszy dzień wiosny to 20 marca 18.32.
- W 2009 roku rozpoczęła się 20 marca o godzinie 12.44
- W 2008 roku astronomiczna wiosna rozpoczęła się 20 marca 6.48.
21 marca to również święto, z którego chętnie korzystają uczniowie. I nawet w sposób nieformalny niektórzy z nich czynią ten dzień wolnym od nauki. Mowa o sprzężonym z pierwszym dniem wiosny dniem wagarowicza. Ponieważ uczniowie z lubością tego dnia rezygnują z uczestniczenia w zajęciach szkolnych w sposób niekontrolowany przez kadrę, w niektórych szkołach dyrekcje, na mocy przyznanej im władzy, ogłaszają ten dzień dniem wolnym od lekcji. Warunek jest jeden – uczniowie samowolnie nie będą oddalać się poza teren szkoły.
Słowo „wagary” pochodzi od łacińskiego słowa vagari oznaczającego błąkanie się.
Niestety, to co widzimy za oknami w niczym nie przekonuje, że właśnie zaczęła się wiosna. Zalegający śnieg, temperatura poniżej zera, niebo zasnute chmurami, brak słońca nie pomaga w poprawie nastroju. Nie powoduje też budzenia się do życia uśpionej przez zimę przyrody. Zdjęcie, które ilustruje tę wiadomość zostało wykonane w zeszłym roku i pozostaje nam mimo wszystko z nadzieją czekać, że takie obrazki już niedługo będziemy mogli oglądać.
Dodaj komentarz