Tradycja i borowiackie dziedzictwo – uczniowie podstawówek zmagali się w turnieju (ZDJĘCIA)

12 grudnia 2015   Cekcyn  Gostycyn  Kęsowo  Lubiewo  Śliwice  Tuchola     Komentarze: 0

III edycja turnieju „Szlakiem Borowiackiej Tradycji – projekt dla regionu” odbyła się w środę (9.12). Termin turnieju związany jest z początkiem roku obrzędowego w Borach, który zaczyna się od Adwentu i kończy się Andrzejkami. Wstępem do zmagań turniejowych była prezentacja filmu o patronie szkoły – Bartłomieju Nowodworskim i scenka borowiacka. Autorami filmu są: Wiktor Sala, Juliusz Jaworski i Bartosz Klafetka. W postać Bartłomieja Nowodworskiego wcielił się Wiktor Redźko obok niego wystąpili: Alicja Urowska, Zuzanna Siniło i Olga Alichniewicz jako damy dworu, Łukasz Szweda jako król Stefan Batory i Jakub Ott jako żak. Lektorem była Julia Donarska.

Scenkę borowiacką według scenariusza i w reżyserii Wojciecha Ziółkowskiego przedstawił teatr „Małe Masque”. Scenkę zaprezentowali uczniowie: Dominika Bucholc, Julia Mucha, Wiktoria Ziółkowska, Tomek Sikora i Filip Pozorski.

Zadania turniejowe dotyczyły ważnych dla regionu: postaci, wydarzeń i atrakcyjnych miejsc. Odkrywaliśmy na nowo niektóre przedmioty codziennego użytku, które służyły naszym przodkom. Były też zadania z gwarą borowiacką i polegające na wychwyceniu błędów w krótkiej historii grodu raciąskiego. Uczestnicy rozpoznawali również biogramy ważnych postaci naszego regionu i układali puzzle z widokówek dawnej Tucholi; rozpoznawali też regionalne potrawy.

Drużyny zaprezentowały nazwę i krótką, czterowersową charakterystykę swej szkoły w gwarze borowiackiej. Pierwszym zadaniem był quiz wiedzy o Bartłomieju Nowodworskim przygotowany przez Damiana Januszewskiego. Następnie przeprowadzonych zostało osiem zadań turniejowych. Na koniec Bartłomiej Nowodworski, w postać którego wcielił się Oskar Reszka, przeprowadził zadanie sprawnościowe i następnie drużyny przygotowały hasła dotyczące turnieju.

Punkty na tablicy zapisywały Joanna Porębska i Monika Śledzinska. Opiekunami drużyn z ramienia ZSO byli: SP Cekcyn – Martyna Zemke, SP Kiełpin – Klaudiusz Gorzula, SP Raciąż – Wiktoria Gliniecka, SP Stobno – Michał Glaner, SP1 Tuchola – Piotr Browarski, SP 3 Tuchola – Kacper Ochendal.

Po zakończeniu zadań turniejowych pani Krystyna Trzcińska przedstawiła krótką prezentację dotyczącą grodu Raciąż. Potem Konrad Mówiński i Piotr Wruck przedstawili prezentację o grodzie – efekt projektu gimnazjalnego, który powstał z pomocą Krystyny Trzcińskiej. Następnie zaproszono uczestników na przerwę z poczęstunkiem.

Wyniki Turnieju:

  • I miejsce Szkoła Podstawowa nr 3 z Tucholi,
  • II miejsce Szkoła Podstawowa z Cekcyna,
  • III miejsce Szkoła Podstawowa ze Stobna,

W turnieju wzięły udział następujące szkoły:

  • Szkoła Podstawowa z Cekcyna z opiekunem drużyny Małgorzatą Rzyduch,
  • Szkoła Podstawowa ze Stobna z opiekunem dyrektor Alicją Górecką,
  • Szkoła Podstawowa z Kiełpina z opiekunem dyrektor Ewą Szczukowską,
  • Szkoła Podstawowa z Raciąża z opiekunem Ryszardem Klundrem,
  • Szkoła Podstawowa nr 1 w Tucholi z opiekunem Danutą Chudzinską,
  • Szkoła Podstawowa nr 3 w Tucholi z opiekunem panią Mirosławą Drzycimską.

Turniej jest organizowany przez Zespół Szkół Ogólnokształcących, współorganizatorami są: Borowiackie Towarzystwo Kultury, Stacja Archeologiczna w Białych Błotach, Muzeum Borów Tucholskich, Miejska Biblioteka Publiczna.

Organizatorami turnieju są: Alina Okonek, Anna Szreiber i Aleksandra Wegner we współpracy z panem wicedyrektorem Wojciechem Ziółkowskim.

Na podstawie tektu Aleksandry Wegner.

 

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

© 2024 Tucholanin.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by WordPress | Made by: jahudesign.pl
test