Światowy Dzień AIDS
1 grudnia, jak co roku, obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Dzień ten ustanowiony został 27 października 1988 r. przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. To dzień, w którym staramy się przełamać barierę strachu i wynikającej z niego stygmatyzacji w odniesieniu do osób seropozytywnych i chorych na AIDS. Jego obchody mają umożliwić organizacjom rządowym, pozarządowym i lokalnym, jak również osobom indywidualnym zwrócenie uwagi na walkę z AIDS, a także konieczność pomocy ludziom zakażonym HIV i chorym na AIDS oraz ich bliskim.
Najbardziej rozpoznawalnym symbolem corocznego święta stała się „Czerwona kokardka”. To symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi. Symbolizuje poświęcenie i zaangażowanie w walkę z AIDS. Stanowi pierwszy krok na drodze upowszechnienia problematyki HIV i AIDS.
Każdego dnia na świecie zakaża się HIV ponad 7 tys. osób, a około 5 tys. umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS. W Polsce tymczasem każdego roku wykrywa się około 800 zakażeń. Od początku epidemii w 1985 r. do 31 lipca 2012 r. odnotowano w naszym kraju 15 829 zakażeń ogółem, z czego co najmniej 5 920 zakażeń związanych jest z używaniem narkotyków. W okresie tym odnotowano również 2 783 zachorowań na AIDS, spośród których aż 1 170 chorych zmarło.
Istotnym elementem profilaktyki HIV/AIDS jest wiedza o zakażeniu. Wiedza ta ma znaczny wpływ na jakość naszego życia: pozwala na lepszą kontrolę swojego stanu zdrowia oraz zmniejsza ryzyko zakażenia partnera lub partnerów.
Badanie w kierunku HIV można wykonać anonimowo i bezpłatnie w Punktach Konsultacyjno – Diagnostycznych na terenie całego kraju. Punkty to miejsca, w których klient może też liczyć na poradę doradcy. Doradca poinformuje klienta o przebiegu testu, interpretacji wyniku, oszacuje ryzyko zakażenia oraz co najważniejsze – ustali wraz z klientem, czy jest to dobry moment na wykonanie testu. Doradca będzie również towarzyszył podczas otrzymania wyniku, aby wyjaśnić jego znaczenie, rozwiać wszelkie wątpliwości, a w przypadku wyniku dodatniego wesprzeć i wskazać dalsze możliwości. Doradca powie, czy zachowania klienta były/są ryzykowne i omówi z nim inne, które będą bezpieczniejsze i zmniejszą ryzyko zakażenia HIV i innymi chorobami. Rozmowa z doradcą, podobnie jak testowanie, jest w PKD anonimowa i bezpłatna.
Adresy tych punktów znajdują się na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS.W województwie kujawsko-pomorskim Punkt Konsultacyjno – Diagnostyczny znajduje się przy:
Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy
ul. Kujawska 4
85-031 Bydgoszcz
Godziny pracy:
poniedziałek 15.00 – 20.00 (pobór krwi)
środa 15.00 – 18.00 (wydawanie wyników)
Dodatkowy dyżur:
czwartek (6 grudnia) 15.00-20.00 (pobór krwi)
piątek (7 grudnia) 15.00-18.00 (wydawanie wyników)
W dniach 24 i 31 grudnia punkt będzie nieczynny.
Uwaga! W celu zapewnienia wysokiej jakości poradnictwa, ostatni pacjent przyjmowany jest pół godziny przed zamknięciem punktu.
Chcesz wiedzieć więcej o AIDS – zajrzyj TUTAJ.
Dodaj komentarz