Polska wolna od upraw GMO

15 marca 2013   Cekcyn  Gostycyn  Kęsowo  Lubiewo  Śliwice  Tuchola     Komentarze: 0

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa rozpoczęło dwumiesięczną kampanię informacyjną pod hasłem „Polska wolna od upraw GMO”. Jej celem jest przekazanie wiadomości o zakazie stosowania materiału siewnego odmian GMO oraz sankcjach, które grożą w przypadku wykorzystania do zasiewu takiego materiału.

Od 28 stycznia 2013 r., wraz z wejściem w życie ustawy o nasiennictwie oraz dwóch rozporządzeń Rady Ministrów, w Polsce zaczął obowiązywać zakaz stosowania materiału siewnego odmian GMO kukurydzy MON 810 oraz ziemniaka Amflora. To bardzo ważna informacja dla rolników, gdyż zastosowanie materiału siewnego zakazanych odmian GMO podlega teraz sankcjom finansowym, łącznie z nakazem zniszczenia uprawy – podkreśla minister Kalemba.

Nowe przepisy wdrażają unijne dyrektywy dotyczące: materiału rozmnożeniowego i nasadzeniowego roślin sadowniczych; populacji miejscowych i odmian warzyw tradycyjnie uprawianych; mieszanek pastewnych dla ochrony środowiska naturalnego. Ponadto wykonują wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 16 lipca 2009 r., który dotyczył uchybień stwierdzonych w poprzedniej ustawie o nasiennictwie (z 26 czerwca 2003 r.) oraz zakazach rejestracji i obrotu materiałem siewnym odmian genetycznie zmodyfikowanych.rollup-1 gmo_page1_image1

Uzasadnieniem do wprowadzenia obecnego zakazu stosowania materiału siewnego odmian GMO są przede wszystkim wyraźne obawy społeczeństwa i argumenty świadczące o negatywnym wpływie na środowisko, zdrowie ludzi i zwierząt, a także zagrożenie dla hodowców pszczół i rynku miodu, brak autoryzacji pyłku genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy MON 810 zgodnie z przepisami UE oraz wszelkiego rodzaju inne aspekty bezpieczeństwa.

Tak jak poinformował minister, na mocy art. 123 ust. 3, ust. 5 i 6 ustawy, producent rolny, który wbrew zakazowi zastosował materiał siewny odmiany genetycznie zmodyfikowanej, będzie ukarany nałożeniem sankcji w wysokości 200% wartości zastosowanego materiału siewnego oraz nakazem zniszczenia tej uprawy.

Każdy rolnik, który ma wątpliwości, czy nasiona, które posiada są genetycznie modyfikowane, może w marcu bezpłatnie to sprawdzić w specjalistycznym laboratorium w Toruniu. Podkreślił, że każda partia zakupionych nasion powinna posiadać stosowną etykietę. Dodał, że kontrolą upraw zajmie się Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN), która przeprowadzi wyrywkowe badania na terenie całego kraju.

Główny Inspektor Ochrony Roślin Tadeusz Kłos poinformował, że Inspekcja zamierza skontrolować 5 proc. gospodarstw zajmujących się uprawą kukurydzy. Takich gospodarstw jest ok. 180 tys., czyli sprawdzonych będzie ok. 9 tys.

Wyjaśnił, że w pierwszej kolejności sprawdzana będzie dokumentacja, czyli faktury za zakup materiału siewnego oraz tzw. etykiety nasienne, informujące o rodzaju nasion. Oprócz rolniczych gospodarstw kontrolowane będą również autoryzowane punkty obrotu materiałem siewnym. Kłos powiedział, że co roku takich kontroli jest ok. 9 tys. Dotyczą one 7 tys. podmiotów zajmujących się sprzedażą nasion.

Szef PIORiN zaznaczył, że obecne przepisy dopuszczają obrót materiałem genetycznie modyfikowanym i jeżeli rolnik nabył takie nasiona, będzie on skontrolowany, czy przypadkiem ich nie wysiał. Dodał, że sprawdzanie materiału siewnego będzie odbywało się za pomocą pasków testowych i jeżeli wykażą one, że nasiona są podejrzane o modyfikację, będą pobierane próby, które zostaną przebadane w specjalistycznym laboratorium.

WAŻNE!

  1. Zastosowanie materiału siewnego zakazanych odmian GMO podlega sankcjom finansowym łącznie z nakazem zniszczenia upraw.
  2. Jeżeli zakupiony został material siewny, co do którego nasuwają się wątpliwości czy nie podlega on zakazowi, można przeprowadzić bezpłatne badania w laboratorium Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w marcu 2013 roku.
  3. Należy pamiętać, że każde opakowanie materiału siewnego oznacza się urzędową etykietą. Materiał siewny, który w Polsce jest zakazany na etykiecie zawiera oznaczenie „GMO” lub napis „genetically modified organisms”.
  4. Jeżeli w gospodarstwie uprawiana jest kukurydza lub ziemniak należy zachować dokumenty potwierdzające zakup materiału siewnego oraz etykiety urzędowe. Te dokumenty będą podlegały sprawdzeniu podczas kontroli przeprowadzanych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Więcej informacji znajdziecie na stronach:

Ministerstwa Rolnictwa i rozwoju Wsi;

Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Źródło: KPODR

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

© 2024 Tucholanin.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by WordPress | Made by: jahudesign.pl
test