Marszałkowski internet i laptopy – system już działa!

10 stycznia 2014   Cekcyn  Gostycyn  Kęsowo  Lubiewo  Śliwice  Tuchola     Komentarze: 0

Ponad 70 osób w powiecie tucholskim w tym systemie

Dwa tysiące niezamożnych gospodarstw domowych w 136 gminach regionu, którym wcześniej Urząd Marszałkowski przekazał komputery i zorganizował szkolenia z podstaw obsługi i internetu, korzysta z bezpłatnych łączy internetowych oraz usług hepldesku.

Sygnał internetowy, którego dostarczanie finansuje Urząd przez 24 miesiące, uruchomiony został 1 grudnia. Od początku działa też helpdesk, który służy beneficjentom projektu. Do ich dyspozycji jest stale dziesięciu obsługujących infolinię konsultantów. Codziennie z ich pomocy korzysta od stu pięćdziesięciu do trzystu osób. Pytania dotyczą zarówno kwestii technicznych, jak i na przykład tego jak otworzyć konto na portalu społecznościowym.

Zdarzyły się też niestety dwa incydenty związane z próbą sprzedaży przekazanych komputerów – jeden z laptopów pojawił się na aukcji w serwisie Allegro, drugi w jednym z lokalnych komisów. Obie próby zablokowano, osoby które się ich podejmowały są obecnie w ramach programu szczególnie monitorowane.

Kujawsko-pomorski marszałkowski program przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu to jedyne tego typu przedsięwzięcie w kraju. Urząd Marszałkowski realizuje je wspólnie z samorządami gmin, Polskim Związkiem Niewidomych i Caritas Polska. Środki pochodzą z puli Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, a także budżetu samorządu województwa i budżetów 25 gmin, które przystąpiły do projektu na zasadzie deklaracji. Pozostałe gminy zostały dołączone w ramach Funduszu Wsparcia (pomoc dla najsłabszych finansowo samorządów lokalnych) i w związku z rekomendacją Caritasu. Oprócz niezamożnych rodzin beneficjentami są osoby niepełnosprawne, w tym niewidome i słabowidzące. Koszt to 26 milionów złotych.

Uczestniczący w programie niepełnosprawnych otrzymali zamówione i stworzone specjalnie z myślą o nich specjalistyczne oprogramowanie i urządzenia peryferyjne. Najbardziej zaawansowane z nich to zintegrowany z klawiaturą ekran dla osób niewidomych posługujących się alfabetem Braille’a. Egzemplarz kosztuje 13 tysięcy złotych, dlatego większości niepełnosprawnych zwyczajnie na nie stać. Inne to między innymi klawiatury typu „big keys” (z cztery razy większymi i kolorowymi klawiszami oraz nakładkami uniemożliwiającymi przypadkowe wciśnięcie więcej niż jednego klawisza), tak zwane odwrócone myszy (o średnicy 55 milimetrów, które można obsługiwać dłonią, stopą lub ustami) oraz programy udźwiękawiające i udźwiękawiająco-powiększające.

Z terenu powiatu tucholskiego z rekomendacji Caritasu są osoby, które skorzystały ze wsparcia w ramach tego programu.

  • W gminie Cekcyn 21 osób,
  • w gminie Gostycyn 14 osób,
  • w gminie Kęsowo 6 osób,
  • w gmienie Lubiewo 7 osób,
  • w gminie Śliwice 14 osób,
  • w gminie Tuchola 9 osób.

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl (tekst Beata Krzemińska)

Fot. Witold Broda/freepress.pl

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

© 2024 Tucholanin.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by WordPress | Made by: jahudesign.pl
test