Marszałek pomaga poszkodowanym
Pomoc dla osób poszkodowanych nawałnicami płynie ze wszystkich storn. Pomoc deklarowałi odwiedzający nasz powiat premier Beata Szydło, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Nasz powiat wizytował też (16.08) marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. W poniedziałek (21.08) odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu spotkanie ze starostami poszkodowanych powiatów, obecny był na nim starosta tucholski Michał Mróz.
Doraźna pomoc materialna i pomoc w zakupach sprzętu gospodarstwa domowego dla najbardziej potrzebujących rodzin, wyprawki szkolne i ferie zimowe dla dzieci, plandeki do pokrycia zniszczonych dachów, piły dla OSP do usuwania połamanych i powalonych drzew – wymieniają potrzeby uczestnicy spotkania. Marszałek Piotr Całbecki zapowiedział, że samorządowe władze województwa będą zabiegać o przeznaczenie środków naszego RPO na sfinansowanie programów ożywienia gospodarczego dla najbardziej poszkodowanych gmin i powiatów.
Doprowadzenie do porządku samych tylko dróg wojewódzkich – naprawy nawierzchni i poboczy, usunięcie drzew, naprawa znaków drogowych i barier – będzie kosztowało milion złotych. Najbardziej poszkodowane branże to gospodarka leśna, rolnictwo, turystyka i infrastruktura, w tym drogowa i energetyczna.
Wśród najbardziej poszkodowanych gmin w kraju znalazło się 28 z naszego wojeówdztwa, w dziesięciu z nich sytuację można uznać za dramatyczną – wiele rodzin mieszka w tymczasowych miejscach, wielu odbiorców nadal nie ma prądu. Najgorzej jest w Sośnie w powiecie sępoleńskim. – Nie ma tu domu, który nie zostałby naruszony – mówił marszałek województwa, który na poniedziałkowe spotkanie z przedstawicielami mediów zaprosił starostów powiatów sępoleńskiego, tucholskiego, bydgoskiego, żnińskiego i nakielskiego, które najbardziej ucierpiały podczas nawałnicy, a także przedstawiciela zarządu wojewódzkiego Ochotniczej Straży Pożarnej i zaangażowanego na rzecz potrzebujących proboszcza sośnieńskiej parafii.
Informacja o sytuacji w powiatach w wypowiedziach uczestników spotkania (audio):
starosty tucholskiego Michała Mroza,
starosty sępoleńskiego Jarosława Tadycha,
proboszcza z Sośna ks. Andrzeja Jaskuły,
starosty żnińskiego Zbigniewa Jaszczuka,
wicestarosty bydgoskiego Zbigniewa Łuczaka,
starosty nakielskiego Tomasza Miłowskiego,
Piotra Tomaszewskiego z zarządu wojewódzkiego Ochotniczej Straży Pożarnej w Toruniu.
Samorządowcy zgodnie podkreślają, że obecnie najbardziej potrzeba materiałów budowlanych i ludzi – do wielkiego sprzątania i do odbudowy zrujnowanych domów. Chodzi o to, by zdążyć przed pierwszymi mrozami.
Samorząd województwa już przekazał OSP 25 pilarek i 500 specjalistycznych plandek do tymczasowego pokrywania dachów. Obecnie, za pośrednictwem stowarzyszenia Salutaris, uruchamiamy finansowane z budżetu województwa wsparcie dla najbardziej potrzebujących rodzin – będą to materialna pomoc doraźna (koordynowana przez parafie), pomoc w zakupie sprzętu gospodarstwa domowego (według wskazań gminnych ośrodków pomocy społecznej), a także wyprawki szkolne i bezpłatne ferie zimowe dla dzieci. Samorządowe władze województwa zabiegają też o zgodę Komisji Europejskiej i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego na przeznaczenie części środków naszego RPO na uruchomienie programu ożywienia gospodarczego tej części województwa.
Na podstawie informacji rzecznika prasowego Urzędu Marszałkowskiego Beaty Krzemińskiej.
Foto: Mikołaj Kuras dla UM WK-P.
Dodaj komentarz