Kulinarne Perły 2012
Grzybowniczki, fjut, śliwki na rożenkach oraz zaklepunka z lubczykiem to produkty z naszego województwa, które otrzymały tytuł „Perła 2012” w XII edycji ogólnopolskiego konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Aż trzy reprezentowały powiat tucholski. Uroczyste wręczenie wyróżnień odbyło się w Poznaniu podczas Międzynarodowych Targów Spożywczych Polagra-Food.
Konkurs składał się z dwóch etapów. Na szczeblu wojewódzkim finał odbył się 13 maja w Minikowie w gm. Nakło nad Notecią. Drugi etap, polegający na wyróżnieniu przez krajową kapitułę konkursu najlepszych produktów oraz dań wybranych spośród produktów nominowanych w regionach oraz przyznaniu ich twórcom nagrody „Perła 2012” zakończył się w niedzielę (7.10) w Poznaniu.
Tegoroczna edycja konkursu była wyjątkowa dla Borów Tucholskich, bo spośród 4 wyróżnionych produktów z województwa kujawsko-pomorskiego, aż 3 pochodzą z powiatu tucholskiego. Nagrodzone produkty to:
- grzybowniczki – Alicja Rutkowska, Koło Gospodyń Wiejski Łosiny (gmina Tuchola, powiat tucholski),
- fjut – Marzena Przytarska (Przyrowa, gmina Gostycyn, powiat tucholski),
- śliwki na rożenkach – Hieronim Błażejak, Zakole Dolnej Wisły (Czarże, gmina Dąbrowa Chełmińska, powiat bydgoski),
- zaklepunka z lubczykiem (potrawa) – Elżbieta Weyna, Renata Muzioł, Koło Gospodyń Wiejskich w Gostycynie (gmina Gostycyn, powiat tucholski).
Laureaci odebrali nagrody z rąk Stanisława Kalemby – Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Gratulacje przekazała także przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko – Pomorskiego Elżbieta Sobolewska z Departamentu Rolnictwa.
Organizatorem konkursu jest Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego wspólnie ze Związkiem Województw RP. Partnerami merytorycznymi i organizacyjnymi finałów konkursu w regionach są urzędy marszałkowskie i wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego.
Produkty tradycyjne można oczywiście przygotować we własnej kuchni, chociaż czasami, tak jak w przypadku syropu z buraków, jest to bardzo pracochłonne. Poniżej podajemy przepisy na przysmaki z Borów Tucholskich:
Zaklepunka z lubczykiem – jest to zupa podawana w dni postne jako danie główne, do tego serwuje się naleśniki lub pierogi.
Sposób przygotowania: wodę z ziemniakami, marchewką, selerem, pietruszką zagotować do miękkości, dodając ziele angielskie i liść laurowy. Po ugotowaniu zaciągnąć śmietaną i dodać pokrojony lubczyk.
Przepis Renaty Muzioł z Gostycyna
Grzybowniczki – bułeczki drożdżowe z farszem z grzybów leśnych, podawane na kolację wigilijną i inne ważne uroczystości.
Sposób przygotowania: ok. 1 kg świeżych grzybów leśnych obgotować w słonej wodzie (3-5 min.) i odcedzić na sicie. Garść suszonych grzybów leśnych zamoczyć w mleku i pozostawić na kilka godzin, następnie je odgotować (ok. 10 min.) i odcedzić na sicie. Grzyby połączyć z przesmażoną cebulką, przemielić, dodać całe jajko i tartą bułkę. Zagnieść ciasto drożdżowe z następujących składników: 4 szklanki przesianej mąki, płaska łyżeczka soli, płaska łyżeczka cukru, 1 całe jajko, 1 żółtko, 5 dag drożdży, 10 dag margaryny, 3 łyżki kwaśnej śmietany, 3/4 szklanki ciepłego mleka z wodą. Ciasto podzielić na 4 części, uformować każdą część w wałeczek o średnicy ok. 5 cm, kroić na kawałki o szerokości ok. 3 cm. Każdą porcję ciasta napełnić łyżeczką farszu, uformować jak pączek (brzeg posmarować białkiem). Wierzch grzybowniczek także posmarować białkiem, można posypać kminkiem, makiem, lub potartym serem, ułożyć na blaszce posypanej mąką i piec w piekarniku 20 – 25 min.
Przepis Alicji Rutkowskiej z Łosin
Fjut (cyrop z buraków) – jest to gęsty syrop, o konsystencji płynnego miodu, wytwarzany z buraków cukrowych. Używa się go do ciast, smarowania chleba i wafli. Zalecany jest dla diabetyków (z uwagi na zawartość potasu) oraz przy anemiach i dla kobiet w ciąży (z uwagi na zawartość przyswajalnych form żelaza).
Sposób przygotowania: dokładnie ogłowione buraki cukrowe należy umyć, następnie zestrugać wierzchnią warstwę. Czyste buraki rozdrobnić (na przykład zetrzeć na wiory). Rozdrobnione buraki wrzucić do naczynia, w którym zostaną uparowane. Aby zapobiec przypalaniu się wlać na dno wodę, parować około 5 godzin. Z uparowanych buraków zlać zebrany sok, a następnie pozostałą masę wyciskać używając do tego prasy. Zlany z naczynia oraz wyciśnięty z uparowanych buraków sok połączyć i następnie gotować około 12 godzin na małym ogniu, ściągając cedzakiem wytwarzającą się na powierzchni pianę. Odparowany, gorący syrop wlewamy do wyprażonych słoików. Produktu nie trzeba pasteryzować.
Przepis Marzeny Przytarskiej z Przyrowy
Źródło: Starostwo Powiatowe w Tucholi (tucholski.pl)
smakowite przysmaki 🙂