Koncert finałowy VII Międzynarodowego Letniego Festiwalu Organowego Tuchola 2017

24 sierpnia 2017   Cekcyn  Gostycyn  Kęsowo  Lubiewo  Śliwice  Tuchola     Komentarze: 0

Będzie to wyjątkowy koncert jakiego w Tucholi jeszcze nigdy nie było!

Wykonawcami będą: Marcin Armański – organista oraz Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej pod dyr. Jarosława Rywalskiego. Orkiestra MOSG to jedna najlepszych orkiestr w Polsce, a połączenie brzmienia orkiestry z brzmieniem „królewskiego instrumentu”, jakim są organy, jest wyjątkowe i niespotykane. Można śmiało stwierdzić, że będzie to jedno z ważniejszych wydarzeń artystycznych nie tylko Festiwalu ale i regionu.

Program koncertu:

Marcin Armański – organy solo

  • Johann Sebastian Bach (1685-1750)
    Toccata i fuga d-moll BWV 565
    Chorał z kantaty 208
  • Felix Mendelssohn (1809 – 1847)
    Marsz F-dur
    „Pieśń bez słów” As-dur
    Scherzo ze „Snu nocy letniej”
  • Eugen Gigout (1844-1925)
    Toccata h-moll

Orkiestra MOSG pod dyr. Jarosława Rywalskiego

  • Leon Landowski – marsz “Wiwat”
  • Tomohiro Tatebe – Concert March “Take Off II”
  • Ireneusz Stromski – „Morskie opowieści”
  • Alan Menken – “Beauty And The Beast Medley” arr. Toshio Mashima
  • Pablo Beltran Ruiz – “Sway” arr. Jan van Kraeydonck
  • Leonard Cohen – “Hallelujah” arr. Michael Brown

Orkiestra MOSG pod dyr. Jarosława Rywalskiego / Marcin Armański – organy

  • Jeremiah Clarke – “Trumpet Voluntary” arr. Jerome Naulais
  • Johann Sebastian Bach – “Jesu, Joy Of Man’s Desiring”
  • Henry Purcell – “Trumpet Tune” arr. Jerome Naulais
  • Giulio Caccini – “Ave Maria” arr. Julian Oliver
  • Camille Saint-Saëns – “Finale From The Organ Symphony” opr. Jarosław Rywalski

Raz jeszcze jak najserdeczniej zapraszamy w najbliższą niedzielę (27.08) na godz. 19.00 do kościoła pw. Bożego Ciała w Tucholi.

Biogramy

Marcin Armański
ur. w Kielcach w 1983roku. Naukę gry na organach rozpoczął pod kierunkiem Ks. Zbigniewa Rogali, ukończył również Państwową Szkołę Muzyczną w Kielcach w klasie fortepianu. Kształcił się w Salezjańskim Liceum Muzycznym w Lutomiersku w klasie Michała Olszewskiego. W 2007 roku uzyskał tytuł magistra sztuki Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie studiował w klasie profesora Juliana Gembalskiego i Zygmunta Antonika.

Od 2006 związany jest ze Świdnicą na Dolnym Śląsku. W latach 2006 – 2014 pełnił funkcje: kantora Kościoła Pokoju i organisty kościoła klasztornego oo. Paulinów. Działał równie jako muzyk kościelny przy parafii ewangelicko-reformowanej we Wrocławiu. Prowadzi działalność pedagogiczną. Jest laureatem ogólnopolskich konkursów organowych i kompozytorskich. Ma na swoim koncie liczne nagrania dla Radia i Telewizji ( w tym także dla telewizji amerykańskiej i japońskiej) W 2011 roku zagrał specjalny koncert podczas wizyty szwedzkiej pary królewskiej w Świdnicy. Koncertuje regularnie w kraju i za granicą, występował już miedzy innymi w Niemczech, Belgii, Finlandii, Czechach, Słowacji. Jest organizatorem życia muzycznego na Dolnym Śląsku, od wielu lat prowadzi festiwale organowe m.in w Jeleniej Górze , Karpaczu, Kaczorowie, . W 2016 roku zainicjował projekt edukacyjny „Ogólnopolskie Warsztaty dla Organistów i Muzyków Kościelnych”, który funkcjonuje pod patronatem Synodalnej Komisji ds. Liturgii i Muzyki Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
Zajmuje się organmistrzostwem- rekonstrukcjami historycznych instrumentów klawiszowych.

Kpt. SG Jarosław Rywalski
absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (wydział instrumentalny – trąbka oraz studia podyplomowe: dyrygentura orkiestr dętych). Od lat związany z mundurem najpierw jako instrumentalista w Orkiestrze Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej w Gdyni i Orkiestrze Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku a od 2007 r. jako kapelmistrz Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej
W listopadzie 1951 roku ukazał się rozkaz powołujący do życia orkiestrę ówczesnej Kaszubskiej Jednostki Wojsk Ochrony Pogranicza – późniejszej Kaszubskiej Brygady WOP. Jednak tworzenie orkiestry nie odbywało się bez problemów i jako pododdział zaczęła funkcjonować od marca 1952 roku (uznawanego dzisiaj za datę powstania orkiestry). Jak można policzyć orkiestra w tym roku obchodzi jubileusz 65 – rocznicy powstania. Do dnia 16 maja 1991 roku zespół funkcjonował w strukturze Wojsk Ochrony Pogranicza a od tego dnia działała w nowej formacji – Straży Granicznej.

Od wielu lat orkiestra uczestniczy w przeglądach orkiestr i festiwalach zarówno cywilnych jak i formacji mundurowych w kraju i za granicą (Holandia, Niemcy). Swoimi rozlicznymi występami przyczynia się do upowszechnienia kultury muzycznej i umacniania więzi łączących Straż Graniczną ze społeczeństwem.

Kapelmistrzem orkiestry jest kapitan SG Jarosław Rywalski, tamburmajorem bosman sztabowy SG Przemysław Jendrych a szefem starszy chorąży SG Bartosz Sulkowski.

Wypada podkreślić, że Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej jest obok Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza, jedną z dwóch orkiestr istniejących w Straży Granicznej. Jako reprezentantka Morskiego Oddziału Straży Granicznej występuje w mundurach marynarskich.

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

© 2024 Tucholanin.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by WordPress | Made by: jahudesign.pl
test