Hotspot – i jesteś w internecie

2 października 2013   Cekcyn  Gostycyn  Kęsowo  Lubiewo  Śliwice  Tuchola     Komentarze: 6

Na cąły powiat tucholski jest tylko jeden publiczny hotspot – na tle województwa to i tak nieźle

Hotspot to sposób na połączenie z internetem drogą radiową, czyli nie potrzebujemy do tego żadnych kabli. Korzystamy z tego najczęściej używając urządzeń przenośnych tabletów, smartfonów. Coraz częściej właściciele lokali gastronomicznych „udostępniają” internet w ten sposób, oczywiście nieodpłatnie. To dodatkowa zachęta, aby przyjść do takiej restauracji czy kawiarni. Pojawiają się również hot spoty w przestrzeni publicznej fundowane przeważnie przez jednostki samorządu terytorialnego. Centra miast, rynki ale też biblioteki, czytelnie, budynki urzędów itd. Informację o takich hotspotach zebrał Urząd Telekomunikacji Elektronicznej. Wchodząc na stronę UKE TUTAJ możemy odszukać wszystkie „samorządowe” punkty bezprzewodowego, darmowego dostępu do internetu.

Jak w tym zestawieniu wypada powiat tucholski na tle województwa? Odpowiedź nie jest prosta. Z jednej strony jest jednym z niewielu w którym taki dostęp jest oferowany (o hotspocie w Tucholi czytaj TUTAJ). Z drugiej strony jeden hot spot uruchomiony przez Urząd Miasta na tucholskim rynku w skali całego powiatu to niewiele. W całym województwie działa 55 hotspotów, z czego 33 zlokalizowane są w samej Bydgoszczy. Czyli w „terenie” działają zaledwie 22! 6 w Włocławku, 5 w powiecie włocławskim, 4 w aleksandrowskim, 3 w brodnickim, 2 w inowrocławskim, po 1 w lipnowskim i tucholskim. Nieźle w tym zestawieniu wypada gmina Lubień, na jej terenie znajduje się aż 5 hotspotów.

Czy potrzebne są hotspoty na rynkach, w bibliotekach, urzędach czy innych miejscach publicznych? Jeżeli tak, to może samorządowcy o tym nie wiedzą?

Komentarze

comments

6 komentarze

  1. Tucholanin.pl / 4 października 2013 w 08:48

    Panie Marku
    Dziękuję za uzupełnienie informacji i wykazu dostępnych hotspotów. Pozwolę się jednak nie zgodzić. Informacja jest pełna, gdyż dotyczy „lokalizacji samorządowych hotspotów zainstalowanych w miejscach publicznych. Za ich pośrednictwem Jednostki Samorządu Terytorialnego (JST) świadczą swoim mieszkańcom – po uprzednim uzyskaniu odpowiedniej zgody od Prezesa UKE – usługę dostępu do Internetu bez pobierania opłat lub w zamian za opłatę niższą niż cena rynkowa.” – cytat ze strony UKE. Te pozostałe to inicjatywa niekoniecznie JST, choć przyznaję, że nieraz współfinansowana przez samorząd. Wymienione na stronie UKE to hotspoty od początku pozostające w gestii samorządów i przez nie utrzymywane i opłacane, na uruchomienie których zgodę otrzymały właśnie samorządy.
    Z drugiej strony, Panie Marku, ma Pan rację – jak najbardziej cieszy, że są podmioty NGO i nie tylko (biblioteki, ośrodki sportowe, ośrodki kultury), które z własnej inicjatywy decydują się na uruchamianie punktów dostępu do internetu. Również firmy prywatne (o których wspomina artykuł). To świadczy o potrzebie takich rozwiązań. A liczba wszystkich hotspotów w zestawieniu z tymi samorządowymi pokazuje jak niewiele w tej kwestii robią niektóre władze samorządowe. Może to powinno ulec zmianie?
    Pozdrawiam z Tucholi (wysłane z wykorzystaniem prywatnego hotspotu).

    • Marek Kujawa / 4 października 2013 w 10:18

      Panie Andrzeju, to co jest na stronach UKE powstało dużo później niż nasze hot spoty w Gminie Cekcyn. W tamtym czasie nawet UKE nie istniało 😉 To co prowadzi teraz UKE jako listę hot spotów prowadzonych przez samorządy zostało wypracowane wspólnie przez UKE w konsultacji w innymi podmiotami. Chodzi o to, że w dobie powszechnego dostępu do Internetu (przynajmniej do tego dążymy) inicjatywy stricte samorządowe nie wywierały negatywnego wpływu na funkcjonujące już podmioty telekomunikacyjne. Jak się na spokojnie spotkamy (a nie zawsze w biegu) to może będzie czas na dłuższe rozmowy jak to w tym naszym Cekcynie powstało i działa 😉 Pozdrawiam.

      • Marek Kujawa / 4 października 2013 w 10:19

        Coś się rozjechało, nie wiem czemu z dużych liter wszystko jest w komentarzu 😉

        • Tucholanin.pl / 4 października 2013 w 11:06

          Panie Marku,
          Dziękuję za zaproszenie, chętnie skorzystam.
          Zatem do zobaczenia.

  2. Marek Kujawa / 3 października 2013 w 20:23

    A, zapomniałbym – jest jeszcze 4 hot spot w Cekcynie – w Ośrodku Turystycznym „Jarzębina” – „CekcynNet@Jarzebina” 😉

  3. Marek Kujawa / 3 października 2013 w 20:22

    Niestety w artykule nie ma pełnej informacji. Hot spot w Tucholi jest jedyny, ale tylko na stronie UKE, a nie jedyny w powiecie. 😉 W Gminie Cekcyn jest kilka hot spotów oraz wiele miejsc, gdzie jest bezpłatny dostęp do Internetu i to od 2004 r. Dla nas jest to rzecz oczywista, jakby była „od zawsze”. W Gminie Cekcyn są 3 hot spoty w samym Cekcynie, jeden w centrum wsi „CekcynNet@Chrobotek”, drugi znajduje się na plaży „CekcynNet@Plaza”, oraz w hali sportowo-widowiskowej „CekcynNet@Hala”. Ponadto praktycznie w każdej świetlicy wiejskiej: Ostrowo, Iwiec, Wysoka, Nowy Sumin, Zalesie-Okiersk, Zielonka, Krzywogoniec (z wyjątkiem Brzozia, Ludwichowa-Trzebcin, Zdrojów, M.Gacna i Wlk. Budzisk) oraz w domu kultury w Cekcynie jest bezpłatny dostęp do Internetu na komputerach w świetlicach. Większość tych lokalizacji powstało dzięki udziałowi Gminy Cekcyn w partnerstwie z lokalnymi NGO w programie informatyzacji „e-VITA”. Wiem też, że Gmina Śliwice ma swoje hot spoty dla mieszkańców, niestety nie znam szczegółów. Także uprzejmie proszę Pana Andrzeja Drelicha o sprostowanie artykułu 😉 Pozdrawiamy z Gminy Cekcyn.

Dodaj komentarz

© 2024 Tucholanin.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by WordPress | Made by: jahudesign.pl
test