Heidekraut – tajny poligon ożył (ZDJĘCIA)
Czy interesujemy się historią?
Cztery grupy rekonstrukcyjne zaangażowane w inscenizację – to dotychczasowy rekord i prelekcja Mirosława Hermaszewskiego – jedynego Polaka w kosmosie przyciągnęły do Wierzchucina tłumy. Żądni wrażeń, emocji ale też chcący dowiedzieć się czegoś o historii naszego regionu, nie tak odległej. Wciąż popularne inscenizacje historyczne to doskonała okazja do „dotknięcia” przeszłości. Grupy rekonstrukcyjne z dbałością odtwarzają umundurowanie, uzbrojenie oraz rekonstruują pojazdy. Widzowie, szczególnie ci młodsi z wypiekami śledzą potyczki rozgrywane na żywo przed ich oczami. Jeżeli chętniej dzięki temu sięgną po podręczniki do historii, zapytają dziadków „jak było” to będzie wymierny dowód na to, że warto. Namiastką wydarzeń z soboty (24.08) w Wierzchucinie są dołączone zdjęcia.
Grupy rekonstrukcyjne biorące udział w tegorocznej inscenizacji.
Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Poland”. W Wierzchucinie po raz trzeci. Powstała w 2007 roku w Bydgoszczy. Członkowie grupy odtwarzają żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie(9 Batalion Strzelców Flandryjskich z I Dywizji Pancernej gen. Maczka, 17 Lwowski Batalion Strzelców z 2 Korpusu Polskiego gen. Andresa) oraz Wojska Polskiego na Wschodzie z 8 Bydgoskiego Pułku Piechoty z 3 Dywizji Piechoty.
Theatrum Historica z Piły – Stowarzyszenie Theatrum Historica 503 Batalion Czołgów Ciężkich. Bierze udział w inscenizacjach historycznych od czasów średniowiecza po II wojnę światową.
Muzeum Wału Pomorskiego z Wałcza. Zajmuje się odtwarzaniem umundurowania i wyposażenia oraz uzbrojenia armii walczących na terenie Rzeczypospolitej, ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza.
Stowarzyszenie Miłośników Historii Borów Tucholskich „Historia i Pamięć”. Grupa powstała w 2009 roku. Odtwarzają głównie Wojsko Polskie z 1939 roku a dokładniej Batalion Obrony Narodowej Tuchola.
Stowarzyszenie Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego „Cis” Męcikał. Kultywują tradycje Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. Powstało w 2006 roku.
W inscenizacji wzięła udział rekordowa liczba pojazdów: niemiecki motor BMW-R75 Sahara, sowiecki lekki samochód pancerny BA-64B, niemiecki Kattenkrad – motor na gąsienicach, amerykański Willis w służbie Armii Czerwonej.
Wystąpili znani z poprzednich edycji prelegenci Wojciech Mąka, Robert Grochowski i Przemysław Jarząbek. Gościem specjalnym był Mirosław Hermaszewski obchodzący w tym roku jubileusz 35-lecia lotu w kosomos.
Inscenizację zorganizowało Stowarzyszenie na Rzecz Ocalenia Śladów Przeszłości w Gminie Cekcyn „Światło” przy wsparciu wielu organizacji i instytucji, bez których, jak piszą w okolicznościowej gazecie „Raport z poligonu Heidekraut” nie byłoby tej imprezy.
Świetne zdjęcia.