Festyn Ekologiczny w Cekcynie (ZDJĘCIA)

11 lipca 2014   Cekcyn     Komentarze: 0

Uśmiechnięte i pięknie umalowane buzie dzieci.

5 lipca Amfiteatrze w Cekcynie odbył się Festyn Ekologiczny. Przedszkolaki z grupy Sosenek pod kierunkiem Mariki Hoffman przygotowały przedstawienie „O Borowej Ciotce” nawiązujące do żywej w tych stornach legendzie. Imprezę wzbogaciła wystawa prac plastycznych „ Pomniki przyrody Sołectwa Cekcyn”, stoisko ekologiczne, gry i zabawy dla dzieci, zabawa taneczna i pokazy rycerskie.

Wrażenie jednak robi rozmach przedstawienia. Pomysłowe i piękne przebrania dzieci a przede wszystkim niezwykłe buzie młodych aktorów, które z artyzmem przygotowała miejscowa artystka Lucyna Ryszkowska. Dzięki jej talentowi twarze dzieci zmieniły się w zajączki, misie, liski, skrzaty, żabki. Docenili to widzowie spektaklu, w którym obok dzieci wystąpili też dorośli, uczestniczący w projekcie Fundacji Komeńskiego TOY („Mały i duży uczą się od siebie”).

Zdjęcia: Adam Chmara.

Więcej zdjęć TUTAJ.

Legenda o Borowej Ciotce.

W lesie napotkać można Borową Ciotkę – staruszkę w szacie czerwonej jak pień sosny, przepasanej zielonym pasem z igliwia. Ma diadem z szyszek na czole i niesie kosz i kij, jakby ot, tak sobie, wyszła na grzyby. Ale dobry człowiek nie potrzebuje się jej bać; Borowa Ciotka to duch opiekuńczy borów i lasów, broni przed czarownicami i błędnymi ognikami, a zbłąkanych prowadzi do swego drewnianego dworku i daje schronienie. Przychylna dzieciom, napełnia im kosze jagodami i grzybami. Ale biada szkodnikom leśnym, łamiącym drzewa, niszczącym poszycie, bezmyślnym wandalom. Wysyła przeciw nim komary, osy i żmije. Dawniej nawet wilki były na jej usługach, szkoda, że ich teraz zabrakło, gdy Borowa Ciotka ma ręce pełne roboty z pseudoturystami. Została jej jednak jeszcze najgroźniejsza broń: w wypadkach szczególnie rażących może zamienić w jałowiec.

(* R.Ostrowska, I.Trojanowska: “Bedeker Kaszubski”, Wydawnictwo Morskie; Gdańsk 1974.)

Organizatorzy:

  • Rada Sołecka Sołectwa Cekcyn
  • Przedszkole Gminne w Cekcynie
  • Towarzystwo Miłośników Ziemi Cekcyńskiej

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

© 2024 Tucholanin.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by WordPress | Made by: jahudesign.pl
test