Darmowe komputery i dostęp do internetu, sprawdź dla kogo
Do dwóch tysięcy niezamożnych gospodarstw domowych w 136 gminach województwa kujawsko-pomorskiego trafią komputery i bezpłatne łącza internetowe w ramach programu wsparcia realizowanego przez administrację marszałkowską. Podpisano stosowną umowę z firmą, która dostarczy sprzęt i sygnał oraz przeprowadzi dla beneficjentów szkolenia Do dwóch tysięcy niezamożnych gospodarstw domowych w 136 gminach województwa kujawsko-pomorskiego trafią komputery i bezpłatne łącza internetowe w ramach programu wsparcia realizowanego przez administrację marszałkowską. Podpisano stosowną umowę z firmą, która dostarczy sprzęt i sygnał oraz przeprowadzi dla beneficjentów szkolenia wprowadzające w świat internetowych zasobów i komunikacji.
To jedyne tego typu przedsięwzięcie w kraju. Urząd Marszałkowski realizuje je wspólnie z samorządami gmin, Polskim Związkiem Niewidomych i Caritas Polska. Środki pochodzą z puli Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, a także budżetu samorządu województwa i budżetów 25 gmin, które przystąpiły do projektu na zasadzie deklaracji. Pozostałe gminy zostały dołączone w ramach Funduszu Wsparcia (pomoc dla najsłabszych finansowo samorządów lokalnych) i w związku z rekomendacją Caritasu. Oprócz niezamożnych rodzin beneficjentami są osoby niepełnosprawne, w tym niewidome i słabowidzące. Koszt to 26 milionów złotych
W naszym powiecie z programu skorzysta 81 rodzin wskazanych przez Caritas.
W gminie Cekcyn 21 , w gminie Gostycyn 14, w gminie Kęsowo 6, w gminie Lubiewo 7, w gminie Śliwice 14 i w gminie Tuchola 19 rodzin.
Założeniem projektu jest otwarcie dostępu do świata internetu oraz związanych z tym szans i udogodnień ludziom, którzy nie byliby w stanie uczynić tego o własnych siłach. Kupujemy sprzęt wysokiej jakości, chodzi nie tylko o komputery i dostęp do sieci, ale też specjalistyczne urządzenia peryferyjne z myślą o niepełnosprawnych. Co ważne, uczestnikom programu będziemy finansować internet przez siedem kolejnych lat. Cieszę się, że po poślizgu, związanym między innymi z przeciągającą się procedurą przetargową, możemy wreszcie z tym ruszyć.
Podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Wszyscy beneficjenci otrzymają w najbliższym czasie zaproszenia do udziału w bezpłatnych szkoleniach, a w ich domach pojawią się technicy montujący i konfigurujący sprzęt. Na przeprowadzenie tej operacji wyłoniona w przetargu Infomex z Żywca (woj. śląskie) ma sto dni. 1 grudnia, kiedy w ich domach pojawi się sygnał internetowy, objęci programem będą mogli rozpocząć swą przygodę z siecią.
Lista gmin współpartycypujących w programie TUTAJ.
Lista gmin dołączonych w ramach Funduszu Wsparcia TUTAJ.
Lista gmin dołączonych na zasadzie wskazania przez Caritas TUTAJ.
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl
1 komentarz