Cekcyńskie Zaduszki Jazzowe
Mała Miejscowość – Wielka Muzyka.
Zapraszamy serdecznie na Zaduszki Jazzowe, Gminny Ośrodek Kultury w Cekcynie – środa (4.11), godz. 19.00. Wystąpią nietuzinkowi instrumentaliści jazzowi w projekcie Jacka Pelca – Song Book. Po naszym cekcyńskim koncercie zespół udaje się na koncert do Piwnicy Pod Baranami w ramach krakowskich Zaduszek Jazzowych. Zapraszamy serdecznie wszystkich – będzie to jedna z nielicznych okazji do zobaczenia tak wybitnych instrumentalistów jazzowych na naszym terenie.
Jacek Pelc Song Book
To prezentacja starannie wybranych i opracowanych kompozycji zawartych na płytach z dyskografii leadera. Jedynym wyjątkiem będzie piękna i rzadko popularyzowana pieśń „Zabrońcie Kwitnąć Kwiatom” skomponowana przez Andrzeja Zielińskiego i zawarta na pierwszej długogrającej płycie zespołu Skaldowie. Do realizacji projektu Jacek Pelc zaangażował elitę najwybitniejszych instrumentalistów sceny muzycznej.
Noty biograficzne
Jacek Pelc (PL)
Unikalny przypadek perkusisty, który jest jednocześnie komponującym muzykiem, konceptualistą i leaderem wielu własnych projektów artystycznych od dwuosobowej miniformacji GuDrumBa Duet, do projektu z udziałem 30-osobowej orkiestry kameralnej i najwybitniejszych muzyków polskiej oraz światowej sceny jazzowej (Zbigniew Namysłowski, Jarek Śmietana, Leszek Kułakowski, Krzesimir Dębski, Janusz Muniak, David Friedman, Ed Schuller, Eddie Henderson, Pete Lockett i wielu innych). Jego kompozycja zatytułowana „GuDrumBa” ukazała się drukiem na łamach European Real Book – The Best of Contemporary Jazz from Europe, wydanej przez Sher Music Co. z USA – to kolekcja zapisów nutowych najlepszych kompozycji takich artystów jak m.in. Joe Zawinul, Django Reinhardt, Ennio Morricone. Oprócz kilkunastu krajów Europy, odbył artystyczne podróże do Indii, Chin i USA. Współautor tekstu do hip hop`owego hitu „A Story of Polish Jazz” Jarka Śmietany. Podczas występów estradowych Jacek Pelc często wciąga i angażuje publiczność do wspólnych rytmicznych zabaw. Wirtuoz rozbudowanego zestawu instrumentów perkusyjnych. Obok bogatej dyskografii w roli sidemana Jacek jest również autorem kilku własnych płyt CD/DVD. Posiada cenne zawodowe doświadczenia jako perkusyjny edukator, recenzent muzyczny Jazz Forum, redaktor naczelny magazynu Top Drummer, czy stały współpracownik magazynów Perkusista i Gitarzysta. Aktualnie inicjator i współlider (na terenie Polski i Włoch) kolejnych edycji międzynarodowego projektu Musical Bridges z udziałem m.in.: Amana Melome, Agnieszka Hekiert, Maurizio Rolli, Giancarlo Alfani, Konstantin Kostov.
Maurizio Rolli (ITA)
Jest absolwentem klasy kontrabasu i muzyki jazzowej. Obecnie naucza gry na elektrycznej gitarze basowej, jak również jazzowej harmonii w kilku szkołach: Conservatorio „Rossini” in Pesaro, Scuola Civica di Musica di San Giovanni Teatino, at Scuola Civica di Musica di Montesilvano and Conservatorio “L. D’Annunzio” in Pescara, Italy.
Występował z plejadą artystów:
Vince Mendoza, Chaka Khan, Metropole Orchestra, Jeff Lindberg’s Chicago Jazz Orchestra, Omar Hakim, Rachel Z, Mike Stern, Jim Hall, David Liebman, Scott Colley, Diane Shuur, Enrico Pieranunzi, Stephane Guillaume, Claude Barthelemy Bruno Tommaso, Pino Minafra, Adam Makovicz, Russel Gloyd, Michael Riessler Bill Russo, Cameron Brown, Frank Marocco Rosario Giuliani, Ettore Fioravanti Marco Tamburini, Pietro Condorelli Mauro Negri Gianpaolo Casati Marco Fumo Giorgio Gaslini etc…
Zajmuje stanowisko basisty w kwartecie R.A.R.E. gdzie grają Alex Acuña – perkusjonalia, Otmaro Ruiz – piano oraz Gianluca Esposito – saksopfony. Współpracuje również z „X-perience” – trio z udziałem Hiram`a Bullock`a i Israel`a Varela`i. Od września 2000 jest dyrektorem „Rolli’s tones” Big Band. Ta orkiestra nagrała z udziałem Michael`a Manring`a i Mike`a Stern`a płytę cd „Moodswings, a tribute to the music of Jaco Pastorius”, wydaną w październiku 2001, przy okazji 50 rocznicy urodzin Jaco. Płytę mianowano CD Of The Month (płyta miesiąca) w magazynach „Bass Player” oraz „Jazzit.
W 2010 roku została wydana płyta „Rolli’s Tones”, na której big band wykonuje słynne kompozycje hard rocka (zespołów Aerosmith, The Beatles, Ozzy Osbourne i wielu innych). Dzięki temu dziełu Maurizio rozpoczął współpracę z Metropole Orchestra (pod dyrekcją Vince`a Mendoz`y), oraz Chicago Jazz University Big band. Wniósł swój wkład jako basista, kompozytor i aranżer w koncerty gwiazd formatu międzynarodowego jak Chaka Khan.
W roku 2010 został wybrany jako najlepszy włoski aranżer I znalazł sie w trójce najlepszych basistów w ankiecie renomowanego jazzowego magazynu “JazzIt”.
Maciej Sikała (PL)
Saksofonista tenorowy i sopranowy, wykładowca Akademii Muzycznych w Bydgoszczy i Gdańsku. Współpracuje od wielu lat z czołowymi postaciami polskiej sceny jazzowej (Piotr Wojtasik, Jan Ptaszyn Wróblewski, Henryk Miśkiewicz, Leszek Kułakowski, Wojciech Karolak, Kuba Stankiewicz i inni) jak i z muzykami z zagranicy tj: Kenny Wheeler, Eddie Henderson, Dave Kikoski, Billy Harper, Billy Hart, Wayne Dockery, John Betsch).
Bartosz Hadała (PL)
Urodził się w Stalowej Woli. Po ukończeniu Państwowej Szkoły Muzycznej w rodzinnym mieście kontynuował naukę w odeskim konserwatorium w klasie fortepianu prof. Anatolija Kardaszewa. W roku 1998 rozpoczął studia na wydziale jazzu w Western Michigan University, w Kalamazoo, w stanie Michigan.
Od roku 2003 do roku 2010 przebywał w Nowym Jorku gdzie współpracował z muzykami: Billy Hart, Johannes Weidenmueller, Lenny White. W roku 2010 ukazał się jego debiutancki album zatytułowany „The Runner Up”, w którego nagraniach wzięli udział Antonio Sanchez i Randy Brecker.
Od roku 2010 przebywa w Toronto gdzie koncertuje z czołówką kanadyjskiej sceny jazzowej (Mark Kelso, Rich Brown, Mike Downes).
W ciągu ostatnich pięciu lat Bartosz wielokrotnie gościł w Polsce jako leader własnych zespołów oraz muzyk założonego przez Jacka Pelca City Jazz Trio.
Dodaj komentarz