Bądź życzliwy – za darmo :) (VIDEO)
Dzisiaj w USA należy powiedzieć hallo – przynajmniej 10 obcym osobom, bo dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Życzliwości. Dzięki braciom Brian i Michael McCormack od 1973 roku 21 listopada jest dniem życzliwości. Inicjatywa miała być reakcją na konflikt izraelsko – arabski. Pomysłodawcy chcieli w ten sposób zwrócić uwagę, na bezsensowność konfliktów zbrojnych. Oryginalna nazwa święta to – Hallo World Day. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Bądź życzliwy i poleć ten tekst znajomym 🙂
Znacznie krótsza jest historia akcji „Free Hugs” (darmowe uściski, przytulanie). Ruch, zrodził się w 2004 roku, dwa lata później zyskał ogromny rozgłos dzięki zamieszczonemu na You Tubie klipowi. Uczestnicy w czasie akcji oferują nieznajomym w miejscach publicznych darmowe uściski.
Nagranie na YouTube zostało opublikowane 22 września 2006 roku, do grudnia 2006 został odtworzone milion razy; obecnie film obejrzało ponad 76 mln użytkowników You Tube. Zgodnie z opisem, zostało nagrane w Sydney. Na filmie główna postać, która rozdaje uściski, to Juan Mann (prawdopodobnie pseudonim), idzie ulicą Pitt Street Mall w Sydney, trzymając transparent ze słowami FREE HUGS. Muzyka do nagrania jest autorstwa australijskiego zespołu Sick Puppies, który Mann spotkał rok wcześniej. Simon Moore, główny solista Sick Puppies, który pracował na deptaku, nakręcił klip, który później połączył z muzyką. W udzielonych wywiadach Moore mówi, że gdy dowiedział się, że babcia Manna właśnie umarła, skompilował własne nagranie Free Hugs, które dotychczas pozostało nienaruszone od czasu nagrania. Moore dodał do materiału filmowego Manna muzykę z utworu „All the same” jego zespołu, a następnie wysłał je Mannowi, by ten poczuł się lepiej, podobnie do intencji jakie przyświecały oryginalnemu nagraniu.
Początkowa nieufność co do zamiarów Juana ustąpiła stopniowo wraz ze wzrostem ilości osób chcących być przytulonych oraz wzrostem ilości osób przytulających (obojga płci). Po pewnym czasie strażnicy, a później policjanci, zmusili go do zaprzestania akcji z powodu nie nabytego ubezpieczenia imprez masowych wartego 25 milionów dolarów. Mann oraz jego naśladowcy napisali petycje do władz, by te zezwoliły na dalszą akcję bez ubezpieczenia. Petycja została podpisana przez 10 tysięcy osób i wysłana do władz, które zezwoliły na rozdawanie darmowych uścisków.
Kampania jest przykładem bezinteresownych aktów życzliwości, altruistycznych zachowań wykonanych tylko w celu uszczęśliwienia innych osób. Pierwszy organizator Juan Mann oświadczył w wywiadzie, że celem akcji nie jest zawieranie nowych znajomości, otrzymywanie numerów telefonów czy flirtowanie. (na podstawie: wikipedia.org)
W internecie można znaleźć filmy nakręcone również w polskich miastach z akcji Free Hugs. Poniżej jeden przykład. Koniecznie zajrzyj też na polska stronę Free Hugs TUTAJ!!!
super inicjatywa 🙂 może wpiszę się na stałe w nasze życie. Pozdrawiam