Armia Krajowa w zwycięskiej potyczce z żołnierzami Luftwaffe
IX inscenizacja historyczna w Wierzchucinie.
W sobotę (24.08) o godz. 16.00 już po raz dziewiąty odbędzie się inscenizacja historyczna w niewielkim Wierzchucinie (gm. Cekcyn), znanym głównie ze skrzyżowania dwóch linii kolejowych: nr 201 i 208. W tym roku scenariusz inscenizacji przenosi do Czerska Świeckiego gdzie z 21 na 22 września 1944 r. połączone siły dwóch zgrupowań Armii Krajowej, a mianowicie Świerki-101 i Jedliny-102 dokonały w sile ok. 130 żołnierzy udanej akcji na stacjonujących w tej miejscowości żołnierzy Luftwaffe. Po stronie przeciwnika poległo 10 żołnierzy a kilkanaście zostało rannych, po stronie AK ranna została tylko jedna osoba. W 2019 r. mija 75 lat od tej akcji. Obecny rok obfituje zresztą w więcej, mniej lub bardziej okrągłych rocznic. W tym roku przypada stulecie odzyskania przez Polskę Pomorza. Związana z tym okresem jest postać Gerarda Pająkowskiego urodzonego 3 października 1894 r. w Brzoziu (gm. Cekcyn), powstańca wielkopolskiego, ułana 18. Pułku Pomorskiego, plutonowego, który 17 stycznia 1920 r. zginął od kuli we wsi Lipie nieopodal Gniewkowa. Pogrzeb ułana – plut. Gerarda Pająkowskiego stał się wielką manifestacją polskości mieszkańców Torunia. Ponadto 1 września obchodzimy 80-lecie wybuchu II wojny światowej. To nie wszystko. W tym roku bowiem obchodzimy też 75-lecie funkcjonowania poligonu rakietowo-doświadczalnego „Heidekraut” („Wrzos”), który funkcjonował od czerwca 1944 r. do stycznia 1945 r. i z terenu którego wystrzelono ponad 320 rakiet balistycznych A4 (V2).
Podobnie jak w roku ubiegłym, na zakończenie tegorocznej imprezy, planujemy występ grupy rockowej. Tym razem będzie to Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa „Hańba!” czyli fikcyjna muzyczna opowieść, której bohaterowie piętnują zło otaczającego ich świata końca lat 30.: nienawiść, nierówności społeczne, militaryzm, szowinizm, antysemityzm. Wspierają ich w tym poeci (zarówno dobrze znani– Tuwim, Broniewski, jak i mniej – Szenwald, Szlengel, Ginczanka) oraz podwórkowe instrumentarium (bandżo, bęben, akordeon, tuba i klarnet). W 2018 roku zespół został uhonorowany Paszportem Polityki „za muzyczno-literacko-polityczną rekonstrukcję, która daje efekt zaskakujący: twórczo odświeża formułę folku i punka, a przy tym celnie opisuje dzisiejsze polskie konflikty i zagrożenia”. Hańba! jest również laureatem nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego (2017) oraz nagrody im. Czesława Niemena (Nowa Tradycja 2014).
Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę Pomorza nie może zabraknąć koncertu pieśni legionowych i patriotycznych. W tym roku repertuar pieśni zaprezentuje Emilia Hamerlik – studentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na kierunku wokalistyka jazzowa oraz prowadzenie zespołów jazzowych. Śpiewa od dziecka. Jest laureatką wielu festiwali o zasięgu zarówno ogólnopolskim, jak i międzynarodowym. Laureatka programu telewizyjnego „Szansa na Sukces”. Miała przyjemność uczenia się od wielkich artystów polskiej estrady, np. Majki Jeżowskiej, Grażyny Łobaszewskiej, Marii Sadowskiej, Alicji Majewskiej, Jerzego Satanowskiego czy Włodzimierza Korcza. Często koncertuje z zespołem „Klezmerado”, grającym muzykę żydowską. Tworzy również projekt „Reaktywacja Band” z muzykami filharmonii sudeckiej.
W tym roku w inscenizacji udział weźmie rekordowa liczba grup rekonstrukcyjnych, bo aż jedenaście, a mianowicie: Theatrum Historica, Pilskie Muzeum Wojskowe, GRH Kampfgruppe Nord, Stowarzyszenie Patriotyczno-Historyczne 1939 Nakło, GRH Poland, GRH Jedliny-102, Stowarzyszenie Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego „Cis” Męcikał, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych i Archeologii Wojskowej „Rajtar”, Twierdza Piła, GRH Pommernstellung 1945 „ELEGIA”, Moto Military Młody i Stary. Mamy również dwóch gości specjalnych: Olafa Popkiewicza – redaktora programu „Poszukiwacze historii” emitowanego w Polsat Play oraz Roberta Grochowskiego – człowieka który odkrył skarb w bydgoskiej katedrze. Obaj to archeolodzy.
Ponadto w programie: strzelnica HFT, grochówka z kuchni polowej, loteria fantowa, warsztaty manualno-plastyczne, potrawy regionalne. Na zakończenie imprezy wystąpi DJ Zenas.
Portal Tucholanin.pl objął inscenizację patronatem medialnym.
Dodaj komentarz