Wiolinki z Tucholi zaśpiewają Piotrowi Fronczewskiemu (ZDJĘCIA) AKTUALIZACJA
Spotkaliśmy się na próbie w Szkole Podstawowej nr 1 w Tucholi, w sali Marzenny Tyrańskiej. Już wchodząc do budynku słychać było ćwiczenia na rozśpiewanie. Pani Marzenna wiedziała, że ktoś przyjdzie robić zdjęcia jej Wiolinkom, więc szybko, przed próbą starym żelazkiem prasowała zespołowe koszulki. Zdjęcia miały powstać w sali, podczas próby, jednak po krótkiej naradzie zdecydowaliśmy się poświęcić część tej próby i na sesję zdjęciową poszliśmy do pobliskiego Parku Zamkowego. Dzieci z entuzjazmem przyjęły propozycję. Do wyjścia gotowe były w pół minuty.
Trudno – powiedziała pani Marzenna – najwyżej jutro poćwiczymy więcej. W parku jest mały plac zabaw, na który od razu pobiegły dzieci. Obległy stojący na nim pociąg, łącznie z dachami wagoników i gotowe były do zdjęć. Potem była karuzela, drzewo, szaleńczy bieg, podskoki, zdjęcie na trawie i romantyczny mostek z serduszkami. Wszystko w szaleńczym tempie, bo choć słońce przygrzewało to z pewnością nie była to już letnia aura.
Zespół przygotowuje się do występu na II Festiwalu Zespołów Dziecięcych „Piosenka, uśmiech i my”. 19 września jadą do Warszawy. Dlatego teraz próby są tak intensywne. Marzenna Tyrańska wysłała demo do organizatorów Festiwalu – fundacji Barbary Kolago „Muzyczny Krąg”. Zakwalifikowanie Wiolinek już jest sukcesem. Zgłoszenia spływały bowiem z całej Polski. Lecz to nie wszystko. Wiolinki otrzymały propozycję wykonania, po raz pierwszy, kompozycji Barbary Kolago, która powstała specjalnie na 15-lecie instytucji Rzecznika Praw Dziecka. Dla Marzenny Tyrańskiej to niezwykle ważne, że osobiście Barbara Kolago złożyła taką propozycję jej zespołowi.
Podczas Festiwalu odbędzie się też ceremonia nadania Orderu Uśmiechu Piotrowi Fronczewskiemu – legendarnemu Panu Kleksowi. To będzie dla dzieci również wielkie przeżycie, a może usłyszą w jego wykonaniu jedną z piosenek z „Akademii Pana Kleksa”?
Zespół Wiolinki intensywnie się przygotowuje do występu w Warszawie. A na co dzień uczestniczy w życiu kulturalnym nie tylko szkoły, ale i naszego regionu. W jego repertuarze znajdują się piosenki dziecięce, utwory patriotyczne i religijne. Do tradycji Wiolinek należą wspólne koncerty okolicznościowe (bożonarodzeniowe, pasyjne, patriotyczne, papieskie ) z nieistniejącym już zespołem muzyki dawnej Capella pro Musica Antiqua oraz chórem Camerata.
Zespołem Wiolinki od 10 lat kieruje Marzenna Tyrańska – naczyciel przedmiotów artystycznych, muzyki, plastyki i sztuki. Od 8 lat jest też dyrygentem chóru Camerata. W latach 1995 – 2015 propagowała i upowszechniała w kraju i za granicą muzykę dawnych epok, jako kierownik artystyczny zespołu muzyki dawnej Capella pro Musica. Z prowadzonymi przez siebie zespołami zdobyła ponad 25 nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach i festiwalach.
W zorganizowaniu wyjazdu pomaga kawaler Orderu Uśmiechu Halina Janowska – Giłka.
Nota biograficzna
Barbara Kolago (ur. 24 listopada 1946 w Warszawie) – muzyk, kompozytor, dziennikarz, sekretarz prasowy Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.
Jest absolwentką Wydziału Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej w Warszawie. W 1970 r. rozpoczęła pracę w Polskim Radiu, jako redaktor audycji muzycznych dla dzieci pod kier. prof. Lecha Miklaszewskiego. Pozostając na tym stanowisku ponad 20 lat przyczyniła się do rozwoju i popularyzacji muzyki komponowanej specjalnie dla młodych słuchaczy oraz do większego udziału w audycjach radiowych utalentowanych dzieci i wokalnych wybitnych zespołów dziecięcych.
Od wielu lat komponuje piosenki dla dzieci śpiewane w przedszkolach, szkołach, drukowane w podręcznikach szkolnych – głównie do tekstów poetek Doroty Gellner i Anny Bernat. Wśród ok. 400 piosenek należy wymienić: „Popatrzcie na jamniczka”, „Czary-mary”,”Kwiatki-bratki”, „Kołysz nas,ziemio”, „Jesteśmy dziećmi Ziemi” oraz „Jesienny kujawiaczek” (piosenka ta wykorzystana została w filmie Sławomira Fabickiego„Męska sprawa”, który otrzymał Grand Prix Nagrodę Główną w kategorii najlepszy film krótkometrażowy oraz nominację do Oscara w 2002 r. w kategorii najlepszy film krótkometrażowy).
Napisała bardzo dużo piosenek charytatywnie na potrzeby zespołów dziecięcych i solistów, m.in. dla Zespołu Dzieciecego Serduszka, nad którym objęła patronat.
Od 1989 prowadzi społecznie zespół wokalno-taneczny Chochliki. Dzieci te występowały w audycjach radiowych i programach telewizyjnych, na koncertach w kraju i zagranicą, popularyzując polskie piosenki dla najmłodszych. Zespół nagrał kolędy, piosenki ludowe i rozrywkowe. Najpopularniejsze z nich to: „Piosenki Zielonej Półnutki” (1987), „Dzieci-dzieciom -kolędy” (1989), „Z Tęczowym music- boxem kolędują- Irena Woźniacka i Chochliki” (1991), „Twoje,moje przeboje”, „Roześmiane piosenki” (1989), „Chochliki 95″ (1995), „Śpiewaj z nami, Chochlikami” (1991), „Tęcza-cza-cza” (1992), „Wesoły dzień” (1998).
Barbara Kolago jest również autorką wielu audycji radiowych (m.in. „Abecadło z pięciolinii”) i telewizyjnych. W roku 1992 rozpoczęła pracę jako redaktor programów dziecięcych w TV Polonia, gdzie pracowała do końca 2006 roku. Współtworzyła popularny wśród młodzieży program „Tęczowy Music Box”, a dla widowni polonijnej m.in. „Polskie ABC” i „Na polską nutę”. W 2007 roku uczyła swoich piosenek do tekstów Anny Bernat na antenie pr. I Polskiego Radia w programie „Radio dzieciom”.
W 2008 roku Wydawnictwo Pani Twardowska wydało śpiewnik z płytami CD zawierający 66 znanych utworów dla dzieci autorstwa Barbary Kolago. Promocja książki miała miejsce 30 listopada 2008 roku w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego Polskiego Radia w Warszawie, gdzie w ramach „Poranka Muzycznego” transmitowanego w I pr. Polskiego Radia w koncercie „Kolorowe piosenki” najbardziej popularne utwory Barbary Kolago zaprezentował Chór Alla Polacca działający przy Teatrze Polskim – Operze Narodowej.
Wchodzi w skład Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, gdzie pełni funkcję sekretarza prasowego.
Nagrody
Otrzymała Nagrodę Prezesa Rady Ministrów w 1982 roku za działalność artystyczną dla dzieci i młodzieży, za osiągnięcia w tworzeniu muzyki i wychowaniu muzycznym dzieci w Programach Oświatowych Polskiego Radia.
Od 2007 roku jest Kawalerem Orderu Uśmiechu, który otrzymała na wniosek dzieci ze środowisk polonijnych, m.in. z Niemiec, Litwy, Ukrainy, Białorusi i Polski.
1 komentarz